TR EN

Yüz Estetiği

Yüz, diğer insanlar ile iletişim kurarken vücudumuzda ilk dikkat çeken bölgedir. Yüzdeki her organ, yüz ifadesinde bütünlüğü sağlar ve güzelliğin temelini oluşturur. Estetik cerrahlar yıllardır yüzde gerekli dokunuşları yaparak ‘altın oran’a ulaşmayı hedefler. Kimi zaman buruna yapılan küçük bir dokunuş, kimi zaman elmacık kemiklerini belirginleştirmek ve dolgunlaştırmak için yapılan yağ enjeksiyonları ya da çene ve göz kapağı müdahaleleri ile, kişinin ideal yüz hatlarına yaklaşması hedeflenir.

Yüz estetiği denilince akla öncelikle göz hattı gelir. İletişim kurarken göz ile beraber burun ve elmacık kemiği uyumu ilk göze çarpanlardır. Aynı zamanda, dudakların ve çenenin yüzün ideal orana sahip olmasındaki önemi büyüktür. Bazı durumlarda kişi, geçmişte sahip olduğu hatları, zamanın etkisi ile kaybeder. Yıllar içinde yüzü ayakta tutan iki temel arkın, yani elmacık kemiği arkı ve çene arkının erimesiyle yaşlanma belirtileri görülmeye başlar ve ciltte sarkmalar meydana gelir. Bazen ise yüzdeki şikayetler yaşlanma sonucu değil, genetik faktörlere bağlı olur.

Kişinin rahatsızlığına bağlı olarak, minimal müdahaleler yapılabileceği gibi, eğer şikayeti ameliyat gerektiriyorsa günümüz teknolojileri ile basit sayılabilecek cerrahi işlemler ile sorunları gidermek mümkündür.