TR EN

Saça Kök Hücre Tedavisi

“Saçlarınız kendi hücreleriniz ile yenilenerek güçlenir.”

Saça kök hücre tedavisi kimlere uygulanır?

Saça kök hücre tedavisi, saçta oluşan zayıflıklıkları gidermek ve saç kaybına engel olmayı hedefler.  Saçının sağlıklı yapıda olmasını isteyen ve belirtilen etkileri gidermek isteyen herkese uygulanabilir.

Saça kök hücre tedavisi nasıl uygulanır?

Saça kök hücre tedavisi klinik ortamda, uzman ekipler tarafından lokal anestezik kremler kullanarak uygulanır. İşlem sonrasında kişi günlük hayatına rahatlıkla devam eder.

Saça kök hücre tedavisi ne kadar sürer?

Öncelikle hastadan yeterli miktarda yağ alınması 10 dakika sürer. Alınan yağların kök hücreden zengin hale getirilmesi 40-60 dakika, hastanın saç derisine kök hücrelerin uygulanması ise 10 dakika sürer. Yani saça kök hücre tedavisi işlemi toplamda 1-1.5 saat sürer.

Saça kök hücre tedavisi tekrarlanmalı mı/ ne sıklıkta?

Saça kök hücre tedavisinin tek sefer uygulanması yeterlidir. Kısa aralıklar ile tekrarlanması gereken bir uygulama değildir.

Saça kök hücre tedavisinin etkileri ne zaman görülmeye başlar?

Saça kök hücre tedavisinin etkileri uygulamayı takip eden 1 ay içerisinde görülmeye başlar. Etkiler, kök hücrelerin kendilerini yenilemesi ile devam eder.

Saç kaybının nedenleri nelerdir?

Saçlar gerek genetik, gerekse yaş, beslenme, stres ve kozmetik ürünlerin etkileri ile zayıf ve güçsüz hale gelebilir. Erkeklerde saç dökülmesi hormonlar ve genler nedeni ile genellikle şakakların ve tepe bölgesinin açılması ile görülmeye başlarken, kadınlarda belirli bir yaştan sonra saç ayrım yerleri genişler ve saç telleri gözle görülür bir şekilde incelir. Genellikle saç kaybını tetikleyen durumların başlıcaları; fiziksel ve duygusal stres, anemi, polistik over sendromu, hipotirodi gibi sağlık sorunları, Vitamin B ve protein eksikliği, ani kilo kaybı ve kullanılan ilaçlardır. Kök hücre tedavisi, saç dökülmesini önlemek, saçları güçlendirmek ve daha canlı görünmesini sağlamak amacı ile yapılan etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Kök hücre uygulaması saç ekme yöntemine alternatif olarak yapılan bir işlem değildir.

Kök hücre tedavisi saça nasıl uygulanır?

Saça kök hücre tedavisi için öncelikle klinik ortamda hastanın kendi vücudundan uzman bir doktorun belirleyeği bölgeden yeterli miktarda yağ alınır. Alınan yağ özel işlemlerden geçirilerek hücrelerinin ayrıştırılması sağlanır. Sonrasında kişinin saç derisine lokal anestezik krem uygulanır ve elde edilen kök hücreler saç derisine özel yöntemler ile enjekte edilir.

Saça kök hücre tedavisi sonrasında nasıl bir etki görülür?

Saça kök hücre tedavisi sonrasında, saçtaki zayıflık azalır, daha gür ve canlı saçlar elde edilir. Tedaviyi takip eden dönemde saç kaybı oranında düşüş görülür.

Saça kök hücre tedavisi kimlere yapılabilir?

Saça kök hücre tedavisi, saçında azalma, zayıflama, seyrelme semptomları olan ve mat görünüşlü saçları bulunan herkese uygulanabilir. Kısacası saçı tamamen dökülmemiş, daha sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kişiler için sıklıkla tavsiye edilen bir yöntemdir.

Saça kök hücre tedavisinin faydaları nelerdir?

Saça kök hücre tedavisi sonrasında enjekte edilen kök hücrelerin etkisi ile saç dokusu kendini daha hızlı yenilemeye başlar. Böylelikle daha canlı, gür ve sağlıklı saçlar elde edilir. Bu yöntem ağır cerrahi operasyonlara gerek kalmadan, hastanın günlük hayatından kopmadan saçların güçlenmesine olanak veren bir yöntemdir.


Sıkça Sorulan Sorular

Saça kök hücre uygulaması için herhangi bir yaş sınırı var mı?

Kök hücreler, kişinin kendinden alınarak yine kendine uygulandığı için her yaşa önerilebilecek bir tedavi yöntemidir. Dolayısı ile kişinin kök hücre tedavisine  uygun olması şartı ile alt-üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Tedavi sırasında ya da sonrasında alerjik reaksiyon riski bulunur mu?

Kök hücreler, hastanın kendi vücudundan elde edilip, yine kendi vücuduna belirli işlemlerden geçtikten sonra enjekte edildiği için herhangi bir reaksiyon oluşma riski yoktur.

Saça kök hücre tedavisi kelliğe de çözüm müdür?

Saça kök hücre tedavisi yöntemi, saç ekmeye bir alternatif değildir. Tamamen kellik sorunu olan kişilerde uygulaması önerilmez.

Saça kök hücre uygulaması, saçkıran tedavisinde de kullanılır mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda bu yöntemin saçkıran tedavisinde olumlu bir etkisine rastlanmamıştır.

Saça kök hücre tedavisinin hastane ortamında yapılması gerekli midir?

Saça kök hücre tedavisinin hastane ortamında yapılmasına gerek yoktur.   Uzman bir ekip tarafından klinik ortamda güvenle gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Saçın tepe bölgesindeki açılmalar dışında da uygulanabilir mi?

Saça kök hücre tedavisi, tamamen saç kaybı oluşmayan bölgelerin tamamında uygulanabilir.

Saça kök hücre tedavisinin sonuçları kişiden kişiye farklılık gösterir mi?

Öncelikle saç dökülmesine neden olan, kişiden kişiye farklılık gösterebilen faktörler değerlendirilmelidir. Bunlar cinsiyet, yaş, kişinin doğum yapıp yapmadığı ve hormonal problemlerin olup olmaması gibi faktörlerdir. Tüm bu belirtiler sonuçların değişkenliğini etkiler.

Saça uygulanan kök hücre uygulaması, ilaç tedavilerine bağlı saç dökülmelerinde de etkili olur mu?

İlaç tedavilerine bağlı saç dökülmeleri sonucunda tamamen saç kaybı yaşanmadığından dolayı tedavinin tamamlanması sonrasında kök hücre uygulaması yapmak ve olumlu sonuçlar almak mümkündür.

Hamilelik ve emzirme döneminde uygulanabilir mi?

Hamilelik döneminde, yağ alma işlemi sebebi ile kök hücre uygulaması önerilmemektedir. Emzirme döneminde ise hormonların etkisi hala devam ettiğinden tedaviye başlamak için emzirme sürecinin tamamlanması tavsiye edilir.

Saça kök hücre tedavisi saçın beyazlamasını önler mi?

Kök hücre uygulamasının saç beyazlamasını önlemesi konusunda araştırma sonuçları ile kanıtlanmış bir bulgu olmasa da klinik içi işlemlerde gözlemlendiği üzere, pigment kayıplarının engellenmesinde etkili olup, saç beyazlamasını engellediği durumlar görülmüştür.

Saça kök hücre tedavisi fiyatları nedir?

Tedavi fiyatları kök hücrenin uygulanacağı hastanın, uzman doktorlar tarafından muayene edilmesi sonucu belirlenip, hastadan hastaya değişiklik gösterir. Kök hücre tedavileri hakkında bilgi ve randevu almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.