TR EN

Rinoplasti – Burun Estetiği

“Yüzünüze en yakışan, en doğal görünümlü burna sahip olacaksınız.”

  • Burun genelindeki şekil bozukluğunu gidermek için uygulanır.
  • Sedasyon veya genel anestezi altında yapılır.
  • Ameliyat ortalama 45-90 dakika sürer.
  • Aynı gün eve dönülür.
  • Görünür hiçbir iz kalmaz.
  • Ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrası 1. hafta alçı çıkarılır ve kağıt flasterden yeni bir pansuman yapılır. Bu pansuman da 1 hafta kalır.

Burnun yüz estetiğindeki önemi nedir?

İnsanlar birbirleri ile konuşurken, bakışlar genellikle gözler ve dudaklar arasında gidip gelir. Burun tam da bu anatomik bölgede sürekli göze çarpar ve doğal olarak insanın çevre ile kurduğu iletişimde önemli bir rol oynar.

Burun şekli, yüzün genel zarifliği ve karakterini belirleyen etkili faktörlerden biri olduğu için, kişinin özgüveninin artmasında ya da azalmasında önemli bir yeri vardır.

Rinoplasti ameliyatı kimlere uygulanır?

Rinoplasti, kemik ve kıkırdak dokuların yapılarını değiştirip, burun ucunu yeniden şekillendirerek yüz ve burnun uyumunu arttırmak amacıyla uygulanır. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyat ile gerçekleştirilebilir ve aynı anda solunum problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Burun ameliyatları hem kadın hem de erkek hastalarda en sık yapılan ameliyatlardandır.

Rinoplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Rinoplasti ameliyatında burun sırtı törpülenir, eğer burun geniş ise kemikler bir miktar daraltılır ve aynı anda burun ucu kıkırdaklarına şekil verilerek burun, yüze uygun ve daha zarif bir şekle sokulur. Rinoplasti, açık burun ameliyatı veya kapalı burun ameliyatı  olarak gerçekleştirilebilir. Hangi teknik ile yapılacağına burun yapısına göre karar verilir.

Rinoplasti ameliyatında burun sırtında ‘hump’ denilen çıkıntıya sebep olan kemik yapısı, yani kemerli burun inceltilir ve burun törpüleme gerçekleştirilir. Hump eksizyonunda, yerden bakıldığında burnu çok kavisli ve suni bir görüntüye sebep olacak kadar inceltmemek gerekir. Burun önden bakıldığında geniş bir görüntüye sahipse, kemikler, yanak-çene ve alın orantılı olacak şekilde daraltılmalıdır. Burun ucundaki kıkırdak doku inceltilir ve yeniden konumlandırılır. Gerekli olması durumunda rinoplasti ameliyatında nefes alma problemleri de tedavi edilir.

Rinoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Rinoplasti ameliyatı, estetik ameliyatlar arasında en ciddi ameliyatlardan biri olarak bilinse bile uygulama süresi oldukça kısadır. Bu ameliyat 45-90 dakika sürer.

Rinoplasti ameliyatı sonrasında burnun nasıl görüneceğini önceden bilmek mümkün müdür?

Muayene öncesinde hastanın 3D görüntüleme sisteminde fotoğrafı çekilir. Muayene esnasında ise doktor ile birlikte hastanın yüzü ile orantılı, doğal, estetik burun görünümü tasarlanır. Böylelikle kişi ameliyat sonrasında burnunun nasıl görünebileceği ile ilgili fikre sahip olur.

Rinoplasti ameliyatı sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Burun estetiği sonrası hasta aynı gün evine dönebilir. Artık eskisi gibi uzun tamponlar ve büyük alçılar kullanılmadığı için ne tampon alınırken ağrı, ne de alçıya bağlı sosyal zorluklar yaşanır. Artık silikon tamponlar kullanılmakta ve bu tamponlar ameliyattan bir gün sonra çıkarılmakta. Burna koyulan
termoplast atel 1 hafta sonra çıkarılır. Belki de en önemlisi, hiçbir ağrı hissedilmediği için rahatlıkla 1-2 gün içerisinde normal hayata dönülür.


Sıkça Sorulan Sorular

Rinoplasti ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi rinoplastide de ameliyattan 3 hafta öncesinde kan sulandırıcı özelliği olan ilaçları kullanmayı bırakmak gerekir. İyileşme ile ilgili sorun yaşamamak için sigara kullanımının da ameliyattan 2-3 hafta öncesinde sınırlandırılması tavsiye edilir. Burunda uçuk ya da sivilce varsa, doktorun bilgilendirilmesi gereklidir.

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Rinoplasti ameliyatında hasta aynı gün eve dönebilir ve ameliyattan birkaç saat sonra duş yapabilir. Ameliyattan 3 ay sonra gözlük takılması uygundur.  Morluklar geçtikten sonra ise yüksek koruma faktörlü krem kullanarak güneşe çıkılmasında bir sakınca yoktur. Yani ameliyattan 2 hafta sonra tatile çıkıp, denize girmek mümkündür. Burun emeliyatı sonrasındaki 6 ay boyunca burna çok sert darbeler alınmamasına dikkat edilmelidir.

Rinoplasti ameliyatı ağrılı bir ameliyat mıdır?

Rinoplasti ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir. Silikon tamponlardan kaynaklanan minimal rahatsızlıklar 1-2 gün sonra tamponlar çıkarılınca ortadan kalkar. Ağrı şikayeti olmaz.

Burun ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Burun ameliyatı sonrası iz kalıp kalmadığı en çok merak edilen konulardan biridir. Ameliyat, genellikle küçük bir kesi ile ve bu kesi yerinin görünmeyeceği bölgelerden yapıldığı için iz şikayeti olmaz. Dikiş izi zaman içinde tamamen iyileşerek yok olur.

Rinoplasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Burun estetiği ameliyatı, yüz kemiklerinin gelişiminin tamamlanması beklendikten sonra, yani ergenlik çağından sonra yapılır. Kızlarda 16 yaşından, erkeklerde ise 17 yaşından sonra yapılabilir. Estetik müdahale ile beraber eğer nefes alma problemleri varsa, bu problemler de giderilebilir.

Rinoplasti ameliyatı sonrasında burun ucunda düşme veya çökme olur mu?

Eski teknikler kullanılarak yapılan rinoplasti ameliyatları sonrasında burun ucunda düşme, çökme veya deformasyon gibi şikayetlere rastlanıyordu. Ancak gelişen rinoplasti teknikleri ile ameliyat sonrasında bu tip komplikasyonların görülme olasılığı yok denecek kadar azdır. Hasta burun ucuna sert bir darbe almadığı ya da farklı dış etkenler ile burun deformasyonuna sebep olmadığı sürece burunda düşme ya da çökme olmaz.

Rinoplasti ameliyatı sonrasında tam sonuç ne zaman ortaya çıkar?

Rinoplasti ameliyatı sonrasında, hastanın burun ucundaki değişim hemen görülür. 1. haftada alçı çıkarıldığında genel olarak burundaki değişim fark edilir. Ancak ödemin tamamen geçmesi 3-6 ay sürer. Tüm cerrahi işlemler sonrasında dokular 1 yıl boyunca iyileşmeye devam eder.