TR EN

PRP Tedavisi

“PRP, onarma ve hücre geliştirme özellikleriyle cildinizin kendini yenilemesini sağlar.”

  • Trombositlerden zengin plazma anlamına gelen bu yöntem, kişinin plazmasının santrifüj işlemi ile ayrılarak tekrar kendisine enjekte edilmesidir.
  • En sık uygulama alanları yüz, boyun ve dekoltedir.
  • Uygulama 15-20 dakika sürer.
  • İşlem sonrasında normal hayata geri dönülür.

PRP tedavisi nedir?

Platelet Rich Plasma, tombositlerden zengin plazma anlamına gelen PRP tedavisi günümüzün en popüler yöntemlerinden biridir. Kişinin kendisinden kendisine (otolog) yapılan bu yöntem sayesinde uygulanan dokunun hücresel üretimi düzenlenmekte ve dokuda olumlu bir üretim artışı ve canlanma görülmektedir. PRP tedavisinde fayda görülen plateletler onarıcı etkilere sahiptir ve doku onarımında çok önemli rol oynarlar. PRP tedavisi sırasında ayrıştırılan plazma sıvısı yaklaşık olarak 2-2.5 cc’dir. Elde edilen bu sıvı, platelet hücreleri bakımından çok zengindir, cilt ve saç tedavisi için uygulama bölgesine enjekte edilir. Örneğin, bir yaralanma durumunda plateletler bu bölgede toplanarak başta büyüme faktörü olmak üzere tüm iyileştirici faktörleri ortama bırakıp kök hücrelerin bu bölgeye yönelmesini sağlarlar. Estetik amaçlı uygulamalarda cilt ve saçta bu onarıcı maddeler aynı amaçla kullanılır.

PRP kimlere uygulanır?

Genetik faktörler, çevresel etkenler, yaşa bağlı belirtiler, stres, alkol ve sigara gibi metabolizmaya olumsuz etkileri bulunan koşullar sebebi ile hücre yenilenmesinde yavaşlamalar meydana gelir. Bu durumlarda ciltte gevşeme ve lekeler, saç dökülmesi gibi belirtiler oluşur.

Özetle PRP cilt tedavisinin uygulama amaçları; yüz, boyun, el ve vücuttaki ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi, cilt gençleştirme, yüzdeki akne izleri ve ciltteki lekelerin tedavisi ve saç dökülmesidir. PRP saç tedavisinin klinik bulgularında saç yoğunluğunu arttırma etkisinin yanı sıra, bazı vakalarda saç beyazlamasına da olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.

PRP nasıl yapılır?

Hastadan alınan az miktarda kanın, bir tüp içerisinde santrifüj edilerek PRP’leri ayrıştırılır. Bu 10 dakikadan kısa süren bir kan ayrıştırma işlemidir. Santrifüj işleminden sonra elde edilen hücreler gerekli bölgelere bir uzman tarafından PRP iğnesi ile enjekte edilerek uygulanır. PRP tedavisinin cildi ve deriyi canlandırıcı ve gençleştirici etkisi uygulamanın hemen ardından görülmeye başlar.

PRP tedavisi ne kadar sürer?

PRP yüz tedavisi anestezik kremin uygulanması, kanın alınması, kanın santrifüj edilmesi ve bir uzman tarafından uygulama bölgesine enjekte edilmesi olmak üzere toplamda ortalama 30 dakika süren bir işlemdir. Saça PRP tedavisi ise 20-30 dakika süren bir uygulamadır. PRP tedavisi hiç ağrısız ve acı hissedilmeyen güvenli bir yöntemdir.

PRP tedavisi tekrarlanmalı mıdır/ ne sıklıkta?

PRP’de en önemli konu, hastanın ihtiyacını doğru belirlemektir. Uygulamanın hangi bölgelere yapılacağı, uygulamanın yapılacağı bölgenin durumu ve hastanın ne kadar süredir bu problemi yaşadığı, PRP tedavisinin ne sıklıkta tekrarlanması gerektiğini belirlemek için büyük önem taşır. Uzman bir hekim tarafından belirlenen PRP tedavi planı çerçevesinde genellikle yılda 3-4 kez tekrarlanması önerilir, fakat tedavi planı doktorun tavsiyesine ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. PRP farklı uygulamalar ile de kombine edilip etkisi arttırılabilecek bir tedavi yöntemidir.

PRP tedavisinin etkileri ne zaman başlar?

Uygulamanın hemen sonrasında işlem bölgesinde parlaklık ve ciltte gerginlik görülür. PRP tedavisinin kalıcı etkisi, 3 veya 4 uygulamadan sonra net bir şekilde görülmeye başlar.

PRP hangi bölgelere uygulanır?

Estetik amaçlı PRP yönteminin sıklıkla kullanıldığı bölgeler:

  • Yüz, el ve boyun bölgelerinde zamanla oluşan yaşlanma belirtilerini gidermek, ince çizgi ve kırışıklıkları tedavi etmek,
  • Yüzdeki akne izlerini ve lekeleri tedavi etmek
  • Ciltte, güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde, buna bağlı oluşan olumsuz etkileri gidermek
  • Saçların canlanması, saç dökülmelerine karşı direnç oluşturmak, saçı sıklaştırmak gibi amaçlar ile uygulanır.

Sıkça Sorulan Sorular

PRP’nin avantajları nelerdir?

PRP’nin en önemli avantajı, cildi ve saç derisini canlandırması ve yeniden yapılandırmasıdır. Bu uygulama uzun süre etkilidir, kolay ve güvenli biçimde uygulanabilir. Sadece kolajen oluşumunu değil, ciltteki tüm yaşamsal işlevleri destekler. Kırışıklıkları ve cildi ise doldurarak değil, tamir ederek ve gençleştirerek iyileşme sağlar.

Kimlere PRP yapılmaz?

PRP tedavisi, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, herhangi bir kanser öyküsü veya kan hastalığı olanlara, yapılacak bölgede enfeksiyonu veya iltihabı olanlara yapılmaz. Hamilelere yapılması tavsiye edilmez.

PRP yapılırken ağrı ya da acı hissedilir mi?

PRP yöntemi, herhangi bir şekilde acı veya ağrı veren bir uygulama değildir. Kan alınması sırasında duyulabilecek olan rahatsızlık dışında herhangi bir his oluşamaz. Deriye uygulama, enjeksiyon yöntemi ile yapılacaksa, öncesinde uygulanan anestezik kremler bu aşamada oluşabilecek potansiyel acı hissini engeller.

PRP tedavisi sonrasında günlük hayata ne zaman dönülür?

PRP uygulaması sonrasında hasta normal hayatına hemen devam edebilir. Cildinde günlük yaşamını etkileyecek herhangi bir olumsuz görüntü olmaz, tam tersine daha parlak ve canlı bir görüntüye kavuşur. Nadiren enjeksiyon girişlerine bağlı çok küçük morluklar oluşabilir. Hafif makyaj ile giderilebilecek bu morluklar, birkaç gün içerisinde tamamen yok olur.

PRP yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

PRP uygulamasından sonra deride oluşabilecek hassasiyet ve kızarıklıklar 1-2 saat içerisinde tamamen yok olur. Ancak yine de güneş ışınlarına maruz kalmak bu belirtileri negatif etkileyeceğinden dolayı hastalara güneş koruyucu krem kullanmaları önerilir. Tedavi ile aynı gün içerisinde hamam, sauna tarzı aktiviteler ya da spor yapılması önerilmez. PRP yaptıran kişilere, ilk 24 saat makyaj yapmamaları ve ilk 6 saat tedavi bölgesini yıkamamaları tavsiye edilir.

PRP tedavisinin riskleri ve yan etkileri nelerdir?

PRP, otolog bir işlem olduğu için, yani hastanın kendi kanı belirli işlemlerden geçirildikten sonra tekrar kendine enjekte edildiği için bu tedaviye uygun olan kişilerde risksiz bir işlemdir. İşlem sonrasında yapılan enjeksiyona bağlı olarak hafif şişme, morarma, hassasiyet ve kızarıklıklar oluşabilir. Gereken hijyenik ortamda bir uzman tarafından yapıldığında hiçbir yan etkisi olmayan bir işlemdir.

PRP yöntemi mutlaka enjekte edilerek mi uygulanmalıdır?

PRP tedavisinin enjekte edilerek uygulanması en sık kullanılan yöntemdir. Aynı zamanda PRP, alternatif tedaviler ile kombine edilerek de güvenle uygulanabilir. En başarılı kombine tedavilerden bir tanesi de PRP ve Scarlet S’in birlikte uygulanmasıdır. Scarlet S, özel altın mikro iğneleri ile cilt altını uyarır ve iyileşme sürecini başlatırken, PRP ise bu altın mikro iğnelerle giriş yapılan bölgelere uygulanır ve cildin tedavisi tamamlanır.

PRP tedavisi fiyatları nedir?

PRP fiyatları, uygulama yapılan bölgeye göre değişiklik gösterir. PRP uygulaması  fiyatı hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.