TR EN

Mini FaceLift – Yüz Germe

“10 sene geri gidip, aynada en doğal ve en güzel halinizi göreceksiniz.”

  • Özellikle orta yüz, çene kenarı ve boyundaki sarkmalarda uygulanır.
  • Genel anestezi almadan, sedasyon ve lokal anestezi ile yapılır.
  • Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer.
  • 1 gece hastanede kalınır.
  • Ameliyat izleri, anatomik kıvrımlarda ve saç çizgisinde yer aldığından dolayı fark edilmez.
  • Çok nadiren basit ağrı kesiciler ile giderilebilecek ağrılar hissedilebilir.
  • 7-10 gün içerisinde normal hayata dönülür.

Yüz neden ve nasıl yaşlanır?

Cilt tüm diğer organlar gibi yıllara bağlı olarak yaşlanır. Genellikle 40 yaşlarında başlayan derin olmayan kırışıklıklar ve sarkmalar, 50 yaşından sonra daha derin kırışıklıklara ve yüz dokusunda hacim kaybına döner. Bu durum yüzdeki ifadenin değişmesine sebep olur. Genetik ve zaman faktörlerinin yanı sıra yer çekimi, sigara, stres, beslenme ve uyku düzeni gibi dış faktörler bu belirtileri dikkat çekici hale getirir. Kaşlarda düşme, üst ve alt göz kapaklarında torbalanma, elmacık kemiklerinin üzerindeki yağ dokusunun azalarak yanaklarda aşağıya sarkma görüntüsü ve boyun bölgesindeki bölgesel yağlanmalar, kırışmalar ve sarkmalar dikkat çekici hale gelir.
Zannedilenin aksine yıllar içerisinde oluşan bu belirtilerin sebebi cilt sarkması ve yağ dokusundaki azalmalar değil, yüzü yerinde tutan iki tane arkın yani elmacık kemiği arkının ve çene kemiği arkının küçülerek geriye doğru gitmesidir. Bunun sonucunda deri aşağıya doğru sarkar.
Yüz estetiği, yani yüzdeki bu sorunların giderilmesi için kullanılan yöntemler, kişinin yaşına ve yüzünün durumuna göre farklılık gösterir. Örneğin, hasta 40-50 yaşları arasında ise, aşırı yüz sarkması ve gevşeme bulunmuyorsa; herhangi bir kesi gerektirmeyen, iğne deliklerinden girilerek gerçekleştirildiği için hiçbir iz bırakmayan Mikro-Lift yöntemi tercih edilir. Eğer hasta 50 yaş üzerinde ve cildindeki sarkma ve gevşeme miktarı fazla ise, minimal kesiler kullanılarak yapılan ve izleri saç içi ve kulak arkasında gizlenen Mini-Lift yöntemi tercih edilir.

Yüz germe ameliyatı hangi yöntemler ile yapılabilir?

Yüz germe ameliyatlarında, ciltte oluşmaya başlayan sarkmanın derecesine göre 3 temel tedavi yöntemi uygulanır. Mikro-Lift yöntemi ile yüzdeki hafif sarkmalarda küçük deliklerden girilerek, sedasyon altında cildin askılar yardımı ile yukarı alınması mümkündür. Mini-Lift yönteminde ise, yüzdeki orta düzey  sarkmalarda genel anesteziye gerek duyulmadan, sedasyon ve lokal anestezi kullanılarak 1-1.5 saat içerisinde yüz gerdirme işlemi tamamlanır. İleri yaşlarda, çok ciddi sarkmalarda ise tam yüz germe ameliyatları yapılır.

Mini-Lift ameliyatı nedir?

Ağırlıkla orta yüz, çene kenarı ve boyun bölgelerinde yaşlanmaya bağlı olarak oluşan sarkma ve deformasyonları gidermek için uygulanan, minimal kesiler kullanılarak yapılan bir yüz germe ameliyatıdır. Bu ameliyatta kesiler doğal kıvrımlar içerisine ve saç çizgisine saklanır, böylelikle gözle görünür, belirgin hiçbir iz kalmaz. Genel anestezi gerektirmeden sedasyon ile yapılan bu yüz germe ameliyatı sonrasında kişi en doğal şekliyle yüzünün 10 sene önceki haline dönerek yaşlanma sürecine oradan devam edecektir.

Mini-Lift ameliyatı kimlere uygulanır?

Mini-Lift ameliyatı yüzünde, çene kenarı ve boyun bölgesinde deformasyonu ve sarkması olan kişilere önerilen bir ameliyattır. Bu ameliyat genellikle 50 yaş ve üzeri kişilere uygulanır.

Mini-Lift ameliyatı nasıl yapılır?

Kullanılan yeni teknikler, yüz germe ameliyatlarının sonuçlarının daha doğal olmasını, izlerin çok daha kısalmasını, ameliyat süresinin azalmasını sağlar. Eski yöntemlerde ciltteki sarkma sadece cildin gerilmesi ile çözülürken, Mini-Lift ameliyatında cilt altı dokular eski doğal yerlerine alınarak sarkma problemi çözülür ve hastanın ifadesi değişmeden ortalama 10-12 yıl gençleşmesi sağlanır.

Mini-Lift ameliyatı hastane ortamında, genel anestezi gerektirmeden, sedasyon ve lokal anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Hastanın 1 gece hastanede kalması önerilir. Mini-Lift ameliyatı 1-1.5 saat içerisinde kulak içi ve arkasından yapılan kesiler ile gerçekleştirilen bir ameliyattır. Ameliyatta bu kesiler, doğal kıvrımlar ve saç çizgisine saklandığından gözle görülür bir iz kalmadan yapılır. Kişinin ihtiyacına göre, farklı operasyonlar ile (göz kapağı, yağ enjeksiyonu vs.) birlikte gerçekleştirilebilir.

Mini-Lift ameliyatı ne kadar sürer?

Geçmişte yüz germe ameliyatları, çok uzun saatler süren, dolayısı ile ağrı seviyesi yüksek ve iyileşme süresi uzun ameliyatlardı. Günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojiler ve teknikler sayesinde Mini-Lift ameliyatı ise sadece ortalama 1-1.5 saat içerisinde yapıldığından ağrısız ve iyileşme süresi çok daha hızlıdır.

Mini-Lift ameliyatının avantajları nelerdir?

Mini-Lift ameliyatının en önemli avantajlarından biri, kesiler doğal kıvrımlar ve saç çizgisi içerisine saklandığından gözle görülür hiçbir iz kalmamasıdır. Asla yapılı bir görüntü olmadan hasta en doğal ifadesi ile en az 10 sene önceki yüzüne geri döner ve bu noktadan yaş almaya devam eder. Örneğin, 50 yaşında bu ameliyatı olan bir hasta, 60 yaşına geldiğinde en fazla 50 yaşında gösterir. Ameliyatın süresinin kısalığı, genel anestezi almadan sedasyon altında bu ameliyatın yapılabilmesini sağlar. Kullanılan teknikler sayesinde şişlik ve morluklar çok sınırlı olur ve iyileşme dönemi de çok kısa sürer. Yani hasta 7-10 gün içerisinde normal hayatına rahatlıkla geri döner.

Mini-Lift ameliyatı sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Mini-Lift ameliyatı sonrasında hastanın 1 gece hastanede kalması önerilir.  Kullanılan bandaj 2 gün sonra çıkartılır. Çok nadiren basit ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilecek kadar bir rahatsızlık beklenebilir. Ameliyat sonrasındaki ilk günlerde, 1 hafta içerisinde tamamen geçecek minimal şişlik ve morluklar görülebilir. Hasta 1-2 hafta sonra normal hayatına dönebilir.


Sıkça Sorulan Sorular

Mini-Lift ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Genel olarak tüm ameliyatlarda olduğu gibi mini-lift ameliyatı öncesinde de kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulması tavsiye edilir.

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Ameliyattan sonra 10-14 gün sigara kullanılması, 5-7 gün tansiyon arttırıcı faaliyetlerden uzak durulması tavsiye edilir.

Ameliyattan sonra yüz ifadesinde herhangi bir değişiklik olur mu?

Mini-Lift ameliyatlarında amaç yeni bir yüz şekli yaratmak değildir. Yıllar içerisinde yer değiştirip deforme olan dokular onarılır, yüz kırışıklığı giderilir ve hasta yüzüne uygun olan ideal sonuca ulaşılır.

Mini-Lift ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır?

Mini-Lift ameliyatının sonuçları kalıcıdır. Mini-Lift ameliyatı sonrasında yaşlanma süreci, kişinin geri çekildiği yaştan itibaren devam eder.

Mini-Lift ameliyatı farklı operasyonlar ile birleştirilebilir mi?

Kişinin ihtiyacına göre, mini-lift ameliyatı farklı operasyonlar ile (göz kapağı, kök hücre, burun ameliyatları, yağ enjeksiyonu vs.) birlikte gerçekleştirilebilir.

Mini-Lift ameliyatı ağrılı bir ameliyat mıdır?

Yüz ameliyatı sonrasında hastalar ağrı şikayeti duymazlar, fakat daha çok gerginlik ve basınç hissinden bahsederler. Bu hisler birkaç gün içerisinde tamamen geçer.