TR EN

Liposuction – Yağ Aldırma

“Liposuction ile sadece bölgesel yağlarınızdan kurtulmakla kalmaz, ideal vücut kontürünüze kavuşursunuz.”

  • Bölgesel olarak depolanmış olan yağların alınarak, vücuda daha orantılı bir şekil kazandırılmasıdır.
  • Genel anestezi veya sedasyon altında yapılır.
  • Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer.
  • Aynı gün eve dönülür.
  • Basit ağrı kesiciler ile giderilebilecek ağrılar hissedilebilir. 2-3 gün içerisinde normal hayata dönülür. 3 hafta korse kullanılır.

Liposuction nedir?

Liposuction (Liposakşın), yani yağ aldırma, son yıllarda estetik cerrahi denildiğinde ilk akla gelen ve tercih edilen uygulamalardan biri oldu. Bu uygulama vücut şekillendirme ve bölgesel incelme için ideal bir yöntemdir.

Bir insan ergenliğe ulaştıktan sonra vücudundaki yağ hücresi sayısı değişmez. Kişi kilo alırken de yağlarının nerede depolanacağı o bölgedeki yağ hücresi sayısına bağlıdır. Örneğin, bir kadının basenlerinde bir milyon yağ hücresi varsa ve ameliyat ile bu sayı beş yüz bine indirilirse, ileride ne kadar kilo alırsa alsın basen kontürü bozulmaz, hiçbir zaman ameliyat öncesi görüntüsüne geri dönmez.

Liposuction vücudun karın, uyluk, kalça, bel, basen gibi belli bölgelerinde, diyet ve diğer zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen dirençli yağ dokularının alınması ve vücut hatlarının daha iyi şekillendirilmesi için yapılan cerrahi bir yöntemdir.

Liposuction ortalama 1 saat içerisinde, basit bir yöntem ile, vücuttaki bölgesel yağların ince kanüller kullanılarak vakum yardımıyla alınmasıdır. Bu işlem vücuda daha orantılı bir şekil kazandırır. Karın, basenler, bacaklar, diz, bel yanları, sırt bölgesi, ayak bilekleri, kollar ve çene altı liposuction yönteminin güvenle ve sıklıkla uygulandığı bölgelerdir.

Bu yönteme tıbbi literatürde body sculpting, body contouring, suction lipectomy gibi isimler de verilir. Bunlar dışında lazer lipo, vaser lipo, RF lipo gibi isimler de sıklıkla kullanılır. Farklı isimlerle de anılsa aslında yapılan işlem, belirli bölgelerdeki fazla yağların kalıcı olarak alınması ve vücuda istenilen şeklin verilmesidir.

Liposuction, kilo verme metotlarına cevap vermeyen, inatçı yağların biriktiği bölgeleri inceltmek amacı ile uygulanır. Bel, basen, bacak içi gibi bölgelerde bulunan fazlalıklar aslında kilo fazlasına değil, vücut şekline ve bu bölgelerdeki yağ birikimine bağlıdır. Bu istenmeyen görüntülerden kurtulmak, arzu edilen kontüre sahip olmak ancak liposuction ile mümkündür.

Liposuction ameliyatı kimlere uygulanır?

Liposuction ameliyatı herhangi ciddi bir sağlık problemi olmayan, hamile ya da emzirme döneminde olmayan herkese uygulanabilir. Yapılan çeşitli diyetler ve bölgesel fazlalıklara yönelik egzersizlere rağmen vücutta erimeyen ve belli bölgelerde depolanan yağlarından şikayet eden kişiler için uygundur. Liposuction ameliyatı sonrasında kişi bölgesel incelme, vücut kontüründe gözle görülür bir düzeltme elde etmiş olur.

Liposuction ameliyatında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat yaş ilerledikçe cilt  elastikiyetini kaybeder. Henüz elastikiyetini kaybetmemiş olan ciltlerde liposuction ameliyatı ile etkili ve istenilen sonuçlar alınır. Elastikiyetini kaybetmiş olan ciltlerde ise istenilen sonucu almak için liposuction ameliyatına ek olarak cilt germe gibi operasyonlara da ihtiyaç duyulabilir.

Liposuction ameliyatı nasıl yapılır?

Liposuction ameliyatı öncesinde, doktor muayene sırasında görüşülen operasyonun yapılacağı bölgeleri çizerek işaretler. Sonrasında hastaya genel anestezi ya da sedasyon verilir. İşlem sadece yağ almada kullanılacak ince kanüllerin girebileceği 3-4 mm uzunluğunda küçük kesiler ile yapılır. Hastanın ideal kontürüne ulaşması için gereken miktarda yağ, kanüller aracılığı ile aspire edilerek vücuttan çıkarılır. Kullanılacak liposuction tekniğine, hastanın yağ miktarına ve cilt elastikiyetine bakılarak karar verilir.

Liposuction ameliyatı ne kadar sürer?

Liposuction ameliyatı hastanın ihtiyacına göre bir ya da birden fazla bölgeye yapılır. Bu ameliyatın süresi yağ alınacak bölgenin sayısına ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Genel olarak 1-1,5 saat sürer.

Liposuction ameliyatının avantajları nelerdir?

Liposuction ameliyatı sayesinde hasta fazla yağlarından kesin olarak kurtulur. İdeal vücut kontürüne kavuşur. İleride kilo almaya bağlı oluşabilecek çatlak riskini yok eder. Kilo alındığı taktirde, alınan kilonun orantılı olarak yayılmasına ve vücut genişlese de kontürün bozulmamasına zemin hazırlar. 3-4 mm’lik kesiler tamamen yok olduğundan hiçbir iz kalmaz.

Eskiden liposuction, uygulaması zor olan ve ameliyat sonrasındaki süreçte de bazı sıkıntılar yaratan bir ameliyattı. Teknolojik ve bilimsel gelişmeler sayesinde bu ameliyat artık hem kolay uygulanabilen, hem de iyileşme süreci hızlı ve rahat bir yöntemdir. Ameliyat sonrasında yaşanan morluklar, kanamalar, uzun süre korse kullanımları artık çok minimal seviyededir.

Liposuction ameliyatı sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Ameliyat sonrası oluşabilecek hafif ağrılar, basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla giderilir. Ameliyattan sonra yağ alınan bölgelerde ödem ve morluklar oluşur ve bu morlukların geçmesi yaklaşık 2 hafta sürer. Şişliklerin tam olarak inmesi ve kesin sonucun ortaya çıkması ise 6-8 hafta sonrasında olur.

Hastanın ameliyat sonrası dönemde işlem yapılan bölgeye elastik korseler giymesi, derinin yeni yerine daha pürüzsüz şekilde adapte olmasını sağlar. Bu korselerin ortalama 2-3 hafta boyunca giyilmesi tavsiye edilir.

Korkulanın aksine liposuction, ameliyat sonrası iyileşme süreci çok rahat bir operasyondur. Sonrasında, genellikle birkaç saat içerisinde hasta evine gidebilir. 1-2 gün içerisinde ise tüm günlük aktivitelerine rahatlıkla geri dönebilir.


Sıkça Sorulan Sorular

Liposuction ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Liposuction ameliyatı öncesinde özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus yoktur. Özel bir diyet ya da ilaç kullanımını gerektirmez. Genel olarak tüm ameliyatlarda olduğu gibi liposuction öncesinde de kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak, alkol ve sigara kullanımını mümkün oldukça azaltmak ve en ideali son günlerde hiç kullanmamak bu işlem için de tavsiye edilir.

Kimler liposuction yaptırmamalıdır?

Liposuction ameliyatının şeker hastalığı olan, ciddi kalp yada akciğer sorunu yaşayan ve dolaşım problemi olan bireylere yapılması tavsiye edilmez. Yakın bir geçmişte, liposuction yapılacak bölgeden başka bir ameliyat olmuş kişiler için de önerilmez.

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Liposuction sonrasında hastaya verilecek olan özel korsenin 2-3 hafta süresince giyilmesi gerekir. Ameliyat sonrası ciddi bir ağrı olmaz, ancak oluşabilecek minimal ağrılar hafif ağrı kesiciler ile giderilebilir. Hastanın sosyal yaşantısının kesintiye uğramadığı ve birkaç gün içerisinde işe dönmesinin mümkün olduğu bu ameliyatın 1 hafta sonrasında hafif egzersizlere dahi başlamak mümkündür.

Liposuction ameliyatının tekrarlanmasında bir sakınca var mıdır?

Liposuction ameliyatının prensipte tekrarlanmasında bir sakınca yoktur. Fakat ameliyatta alınan sonuçlar kalıcı olduğu ve kilo alınsa bile proporsiyonel olarak dağılacağı için aynı bölgeye tekrarlanmasına ihtiyaç duyulmaz.

Liposuction ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır?

Liposuction ameliyatlarında vücuttaki yağ hücreleri kalıcı olarak vücuttan atılır. Doğru teşhis, doğru muayene ve doğru teknikle yapıldığı taktirde sonuç kalıcıdır. Vücut şekli bir daha deforme olmaz ve kilo alındığı taktirde liposuction yapılan bölgelerde yağlanma minimal seviyede ve orantılı olarak görülür.

Liposuction ameliyatı farklı operasyonlar ile birleştirilebilir mi?

Liposuction ameliyatının hastanın ihtiyacı doğrultusunda farklı operasyonlar ile birleştirilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Muayene esnasında, doktorun ve hastanın ortak kararı ile yapılması uygun olan ameliyatlara karar verilir.

Liposuction ameliyatı ağrılı bir ameliyat mıdır, ameliyat sonrasında iz kalır mı?

Liposuction, sanılanın aksine ağrısız bir ameliyattır. Çok ince kanüller ile giriş yapıldığı için, ameliyat bölgesinde minimal kesiler bulunur ve bu nedenle hastalarda oluşabilecek ağrı şikayeti basit ağrı kesiciler ile giderilebilecek seviyededir. Yapılan kesiler çok küçük olduğu için sonrasında hiçbir iz kalmaz.

Liposuction yazın yapılabilir mi?

Liposuction aslında her mevsim yapılabilir. Ancak, ameliyat sonrasında korse kullanımı aşırı sıcak havalarda dışarıda bulunmak durumunda kalan hastalar için rahatsız edici olabilir. Eğer iyileşme dönemi serin bir ortamda geçecekse, ameliyatın yazın yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Tatilde, deniz ya da havuza girmek liposuction sonrasında bir sorun yaratmaz.