TR EN

Kök Hücre Tedavileri

“Vücudunuzdaki yağ dokularından elde edilen kök hücreleriniz ile, en doğal ve sağlıklı şekilde yenilenir ve gençleşirsiniz.”

Tüm dünyada kök hücre uygulamaları 20 yılı aşkın süredir kemik iliği kaynaklı olarak yapılmaktadır. Son 8 yıldır ise yağ kaynaklı kök hücre tedavileri sağladığı çeşitli avantajlar dolayısı ile giderek yaygınlaşmaktadır. Türkiye’de kök hücre tedavilerinde öncü olan kliniğimizde özellikle el, yüz, boyun – dekolte bölgeleri, saç, meme büyütme ve rekonstrüksiyonunda başarı ile uygulanmakta ve doğal sonuçlar alınmaktadır.

Kök hücre teknolojisi nedir?

Kök hücre nedir sorusunun cevabı; döllenmiş tek bir hücreden başlayarak canlıyı oluşturan, canlı vücudundaki tüm hücrelere dönüşebilen ve limitsiz çoğalabilme özellikleriyle kendini devamlı yenileyebilen hücrelerdir. Kök hücreler hem canlının vücut bulmasında, hem de vücudun yaşamını sürdürebilmesinde önemli tek kaynaktır. Erişkin bir kişinin tüm dokularında, o dokunun bütünlüğünü ve devamlılığını sağlamak için doku hücrelerinin belirli bir yüzdesi kadar erişkin kök hücresi bulunur. Görevi, yaralanma ve hastalık gibi nedenlerle oluşabilecek doku hasarı veya kaybını telafi etmektir. Kök hücrelerin ayrıştırılarak hastaya çeşitli tedavi amaçları ile enjekte edilmesi tıp dünyasında gerçekleşen en büyük gelişmelerden biridir. Kök hücre tedavilerinin ise en önemli fonksiyonu eksileni tamamlamak ve uygulandığı bölgedeki dokuyu onarmaktır. İnsan vücudunda genç yaşlarda yeterli hücre sayısı bulunurken, zamanla yaş aldıkça hücreler bölgesel olarak eksilir. Kök hücre tedavisinin fonksiyonu da aslında bu durum karşısında istenen bölgedeki kök hücrelerin sayısını tekrar arttıran bir gençlik aşısıdır.

Kök hücreler nerede bulunurlar ve ne işe yararlar?

Erişkin bir kişinin tüm dokularında, o dokunun bütünlüğünü ve devamlılığını sağlamak için doku hücrelerinin küçük bir yüzdesi kadar sadece o ve benzeri dokuları oluşturabilen “Erişkin Kök Hücreleri” bulunur. Bu multipotent karakterli erişkin kök hücreleri bir sonraki aşamada, doku hücrelerine farklılaşacaklarından, bunlar öncü doku hücreleri olarak da isimlendirilebilirler.  Bu hücrelerin görevleri, yaralanma, hastalık ve diğer nedenlerle oluşabilecek doku hasarı veya kaybını telafi etmek, onarmaktır. Örneğin parmak yaralanmalarında yaranın iyileşmesi bu şekilde sağlanır.

Kök hücreler hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Estetik amaçlı kök hücre kulllanım alanları:

 • El sırtına kök hücre tedavisi, zamanla oluşan cilt altındaki dokuda azalma ve deride gevşeme, buna bağlı olarak gelişen damarlı görüntü, güneş hasarına bağlı lekelenmeleri tedavi eder.
 • Yüze kök hücre tedavisi, zamanla kolajen ve elastin liflerinin azalması ile oluşan çizgileri, kırışıklıkları ve cilt gevşemelerini giderir ve gençleşmeyi sağlar, ergenlik sonrasında oluşmuş akne izleri ve ciltteki diğer leke ve izleri giderir.
 • Boyun – dekolte bölgesine kök hücre tedavisi, yaşlanmaya bağlı deri ve deri altı dokusu kaybı ile oluşan sarkma, kırışma ve lekelenmeleri tedavi eder.
 • Saçta kök hücre tedavisi, farklı nedenler ile oluşan zayıflık ve saç kaybı, güçsüz ve mat görüntüye engel olmak, sağlıklı ve gür saç yapısı sağlamak için uygulanır.
 • Memede kök hücre tedavisi, meme kanseri sonrası meme rekonstrüksiyonu ya da yeterli yağ dokusu olan kişilerde meme büyütmek için uygulanır.

Kök hücre nasıl elde edilir, kök hücre tedavisi nasıl yapılır?

Genellikle lokal anestezi veya sedasyon altında, klinik ortamda, hastanın vücudundan belirli bir miktar yağ alınır. Alınan yağ miktarı uygulanacak olan bölgeye göre değişiklik gösterir. Daha sonra özel işlemlerden geçerek hücreleri ayrıştırılır, yani laboratuvar ortamında 1-2 saat içerisinde erişkin kök hücre izolasyonu yapılır. Hastanın kendi yağ dokusundan elde edilmiş olan kök hücreler, yine kendisine özel tekniklerle enjekte edilir. Tecrübeli ve uzman bir ekip tarafından uygulandığında son derece etkili ve güvenilir bir yöntemdir.

Özetleyecek olursak:

 • Kişinin kendisinden kendisine (otolog) uygulanan bir işlemdir.
 • Alerji riski yoktur. Hastanın kendi vücudundan alınan hücreler olduğu için herhangi bir reaksiyon oluşmaz.
 • İstirahat gerektirmez.
 • Ağrı olmaz.
 • Kalıcılığı çok yüksektir.
 • Ödem ve morlukların oluşma olasılığı düşüktür.
 • Genellikle lokal anestezi veya sedasyon altında yapılır.

Neden yağdan kök hücre?

Kök hücre, birçok farklı yöntem ile elde edilebilir. Estetik cerrahide, kök hücre tedavilerinde en çok kullanılan yöntemler yağdan ve kemik iliğinden elde edilenlerdir. Yağdan elde edilen kök hücrenin daha fazla tercih edilmesinin çeşitli sebepleri bulunur. Yağ dokusunda kemik iliğine oranla, cm3 başına 500 kat daha fazla kök hücre bulunması önemli bir avantajdır. 1 gram yağ dokusunda yaklaşık 1 milyon kok hücre bulunur. Ayrıca, kemik iliğinden alınan kök hücreleri zenginleştirmek, yağdan alınma alternatifine göre çok daha zordur ve cerrahi işlemler gerektirir ve daha uzun sürer. Hasta, yağdan elde edilen kök hücre tedavisi ile hem vücudunda eksileni yerine koyarak gençleşir, hem de vücudundaki fazla yağlardan kurtulmuş olur.


Sıkça Sorulan Sorular

Yağdan elde edilen kök hücre tedavisi ile PRP arasındaki farklar nelerdir?

PRP, kişiden alınan belirli miktarda kanın, özel bir tüpe konularak santrifüj işlemine tabi tutulup kan hücrelerinden ayrışan büyüme faktörlerinin hastanın cildine uygulanması yöntemidir. Diğer taraftan yağdan elde edilen kök hücreler ise, liposuction yöntemi ile alınan yağın, belirli işlemlerden geçtikten sonra bahsi geçen büyüme faktörlerini sürekli olarak üreten kök hücrelerin hastaya enjekte edilmesidir. PRP tedavisinin uygulandığı bölgeye göre, istenilen sonucu elde etmek için belirli sıklıklarda tekrarlanması gerekir. Kök hücrede ise tedavi tek işlemde tamamlanır. Uygulandığı bölgeye göre yapılacak ek tedaviler sonucun kalıcılığını arttırır.

Kök hücre tedavisi ve Fibrogell uygulaması arasındaki fark nedir? Hangisi tercih edilmelidir?

Yağdan elde edilen kök hücre tedavisinin Fibrogel’e göre avantajı, enjekte edilen yağ dokularının ciltte eksileni yerine koyarak doldurması ve gözle görülür bir yenilenmeyi daha çabuk ve daha uzun süreli sağlamasıdır. Kök hücre tedavisi aynı gün içerisinde uygulanıp, gözle görülebilir sonuçlar elde edilebilirken, Fibrogell uygulamasında, kulak arkasından alınan küçük bir parça 3-4 hafta süresince laboratuvar ortamında hücre çoğaltma işlemine tabi tutulur. Bu sürecin sonunda, kişiye klinik ortamda enjekte edilir. Özetle Fibrogell uygulaması daha çok cilde yönelik iken, kök hücre uygulaması hem cilde, hem de cilt altı doku kaybına yöneliktir.

Kök hücre tedavisi için minimum yaş sınırı var mıdır?

Kök hücreler, kişinin kendinden alınarak yine kendine uygulandığı için her yaş grubuna önerilebilecek bir tedavi yöntemidir. Dolayısı ile kök hücre tedavisi için herhangi bir alt-üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Tedavi sırasında ya da sonrasında alerjik reaksiyon riski bulunur mu?

Kök hücreler, hastanın kendi vücudundan elde edilip, yine kendi vücuduna belirli işlemlerden geçtikten sonra enjekte edildiği için herhangi bir alerjik reaksiyon oluşma riski yoktur.

Kök hücre tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Kök hücre tedavisi sonrasında, istirahat gerekmez, hasta aynı gün normal hayatına dönebilir. Genellikle herhangi bir ağrı hissedilmez.

Kök hücre tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Alınan kök hücreler hastanın kendi vücudundan elde edildiği için yan etkisi bulunmamaktadır.

Alerjik bünyelerinde de ele kök hücre tedavisi uygulanabilir mi?

Kök hüceler, hastanın kendi vücudundan elde edilip, yine kendi vücuduna belirli işlemlerden geçtikten sonra enjekte edildiği için herhangi bir alerjik reaksiyon oluşma riski yoktur.

Bir kişide aynı anda birden fazla bölgeye kök hücre tedavisi uygulanabilir mi?

Hastanın ihtiyacına göre kök hücre tedavisinin birden fazla bölgeye uygulanması mümkün. Genellikle, yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulanan kür tedaviler etkili sonuçlar verir.

Kök hücre tedavisinin hastane ortamında mı uygulanması gerekir?

Kök hücre tedavisinin uygulanacağı bölgeye göre değişiklik gösterir. Kök hücre tedavisi yapan hastanelerde ya da tecrübeli ve uzman bir ekip tarafından klinik ortamda da uygulanabilir. Örneğin meme büyütme veya meme rekonstrüksiyonu genel anestezi ya da sedasyon altında hastane ortamında uygulanmalıdır. Diğer taraftan, saç, el, yüz ve boyun-dekolte bölgelerine yapılacak kök hücre tedavileri ise lokal anestezi veya sedasyon ile klinik ortamda ya da hastane ortamında gerçekleştirilebilir.