TR EN

IPL Lazer Işık Terapisi

“IPL cilde kolajen uyarısı yaparak, cildin geriye dönmesini sağlayan en kolay ve sağlıklı yöntemdir.”

  • Uygulama sayısı ve aralığı ihtiyaca göre belirlenir. Cilt sıkılaşması için 3-4 haftada bir olmak üzere toplam 3-5 seans uygulanır.
  • Ciltteki güneş ve dış faktörlerin etkisi ile oluşan hasarı gidererek kolajen uyarımını tetikler.
  • Tedavide filtrelenmiş olan ışık, kristal safir başlık aracılığıyla cilde uygulanır.
  • Her sene belirli kürler halinde yaptırılması, cildin yaşlanmaya karşı korunmasında önemli bir adımdır.

IPL lazer ışık terapisi nedir?

IPL, Intense Pulsed Light kelimelerinin kısaltması olup, yoğun atımlı ışık anlamına gelmektedir. Bu tıbbi teknoloji sayesinde filtrelenmiş olan ışık, kristal safir başlık aracılığıyla cilde uygulanır. Uygulama sayesinde kılcal damarlarda iyileşme sağlanırken, cilt lekeleri için ise pigmentlerin yeniden düzenlenmesiyle lekelerin görünümü önemli ölçüde azalır. Hücresel tedavilerin hepsinde olduğu gibi ışık tedavilerinde de hücresel bir uyarı söz konusudur. Bu uyarı sayesinde dokunun canlanması, cildin sıkılaşması ve lekelerin açılması haftalar içinde olacaktır.

IPL ışık terapisi kimlere uygulanır?

Cildinde kızarıklık, güneş lekesi, kuruluk problemi olan kişilerde hasarlı ciltleri iyileştirmek ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için uygulanır.

IPL ışık terapisi nasıl yapılır?

IPL ışık terapisinde, uygulama bölgesine soğuk bir jel sürülerek cihazın safir başlığı cilde değdirilmek suretiyle atış yapılır. İşlem bölgesinde hafif bir pembeleşme olması dışında ağrısız olması da önemli avantajları arasındadır.

IPL ışık terapisi ne kadar sürer?

IPL tedavisinin süresi uygulanacağı bölgeye göre değişiklik gösterir. Genel tedavi süresi 10-15 dakikadır. Yüz-boyun bölgesine uygulanan tedavilerde ise bu süre ortalama 20 dakikadır.

IPL ışık terapisi tekrarlanmalı mı/ ne sıklıkta?

Uygulama sayısı ve aralığı ihtiyaca göre belirlenir. Cilt sıkılaşması ve cilt gençleştirme için 3 haftada bir olmak üzere toplam 5 seans, lekelerde 1-5 seans, damarlarda 1-5 seans uygulama yapılabilir.

IPL ışık terapisinin etkileri ne zaman başlar?

Cilt dokusunu canlandıran, cildin lekelerini azaltan ve eşit tonlu bir görünüme kavuşmasını sağlayan bu uygulamanın etkisi 6-12 aydır. Yaş almaya devam ederken elbette doğru ürünler kullanarak, doğru beslenerek, kilo kontrolü yaparak ve iyi uyuyarak bu süreyi uzatmak mümkündür. IPL tedavilerini her sene belirli kürler halinde yaptırmak, cildin yaşlanmaya karşı korunmasında önemli bir adım olacaktır.

IPL ışık terapisi hangi bölgelere uygulanır?

IPL ışık terapisinin sıklıkla uygulandığın bölgeler, yüz, boyun-dekolte ve el bölgeleridir. Aynı zamanda ameliyat izlerinin giderilmesi için de sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.


Sıkça Sorulan Sorular

Kimler IPL ışık terapisi yaptırmamalıdır?

IPL ışık terapisinin esmer tenli ve cildinde yanık riski olan kişilerde uygulanması önerilmez.

IPL ışık terapisi yapılırken ağrı yada acı hissedilir mi?

Cilt yenileme tedavisi için uygulanan IPL sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

IPL ışık terapisi yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

IPL ışık terapisinden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli husus cildin güneşten korunmasıdır. Uygulamadan sonraki bir hafta solaryuma girilmemesi gerekir ve düzenli güneş koruyucu kullanımı önerilir.

IPL ışık terapisinin riskleri ve yan etkileri nelerdir?

IPL ışık terapisi filtrelenmiş lazer ışığı tedavisidir, dolayısı ile güvenli bir yöntemdir. Doğru hasta seçimi yapıldığı sürece herhangi bir yan etkisi ve riski yoktur.

IPL ışık terapisi hangi yaştan önce yapılmaz?

IPL ışık terapisi için belirlenmiş bir yaş sınırı yoktur. Genel uygulama amacı cildin canlanması, sıkılaşması ve lekelerin açılmasıdır. Bunların yanı sıra ergenlik döneminde akne sorunu yaşayan kişilerde de akne kontrolü ve iz kalmaması için cildi güçlendirici destek tedavi olarak da uygulanan güvenli bir yöntemdir.

Işık dolgusuna alternatif midir?

Işık dolgusu yaptıranlar, özellikle göz altında çukur olan görünümün düzelmesini hedefleyen kişilerdir. Işık dolgusu temelde bir hyaluronik asit dolgusudur. Uygulandığı bölgede göz altına aydınlatıcı bir etki sağladığı için bu isimle anılır. Alternatifi diğer hyaluronik asit dolgu malzemeleridir. İlave olarak göz altındaki koyu rengi açan vitamin enjeksiyonları, mezoterapi tekniği ile yapılabilir. IPL tedavisine bir alternatif değildir.

Başka tedaviler ile kombine edilir mi?

IPL ışık terapisi birçok farklı uygulama ile kombine edilebilecek güvenli ve sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Tedavi planı kişinin ihtiyacına göre değişkenlik gösterir. Derin çizgilerde hyaluronik asit dolguları, ince çizgilerde toksin, vitamin ve somon DNA ile birlikte uygulanabilir. Ek olarak, cildi gençleştiren ve canlandıran PRP ve kök hücre tedavileri ile de mükemmel bir kombinasyon elde edilir.

Cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt lekeleri tedavisi, bir uzman tarafından önerilen doğru krem kombinasyonları ve bunları destekleyecek IPL tedavisi ile yapılır.

IPL, cilt çatlakları tedavisinde kullanılır mı?

IPL tedavisi, başlangıç seviyesinde olan çatlaklarda renk açıcı etkisi ile tatmin edici sonuçlar verir.

IPL, cilt sıkılaştırıcı etkisi olan bir tedavi yöntemi midir?

IPL tedavisi ile gözeneklerin sıkılaşması sonucunda ciltte gözle görülür bir sıkılaşma ve aynı zamanda kolajen üretimini tetiklediği için ciltte parlak ve gençleşmiş bir görünüm elde etmek mümkündür.