TR EN

“Kök hücre uygulamasında Türkiye’de öncü olan kliniğimizde, cildinize yılda bir defa yapılacak olan Fibrogell uygulaması ile yaşlanmayı durdurabilirsiniz.”

  • Cilt altındaki kolajen ve elastin liflerinin azalmasıyla oluşan yüz çizgilerini gidermek için uygulanır.
  • Kulak arkasından küçük bir doku alınarak 3 hafta boyunca özel koşullarda laboratuvar ortamında çoğaltılır.
  • 3. haftanın sonunda tüm yüze uygulanır. Cildin yapısına göre 1-3 seans uygulanır.
  • 1 ay sonra kolajen sentezi artmaya başlar ve etkileri görülür.

Fibrogell nedir?

Cildin yaşlanmasındaki temel problem aslında ciltteki rejeneratif hücrelerin azalmasıdır. Bu doğrultuda yapılması gereken, cildi yenileyici hücrelerin sayısını arttırmaktır. Bu hücrelerin sayısını arttırmak için de yenileyici hücrelere, yani kök hücrelere ihtiyaç duyulur.

Kök hücreler, hem kendini yenileyebilme, hem de diğer hücrelere dönüşebilme özelliğine sahiplerdir. Organizmanın canlılığını sürdürmesindeki en önemli kaynaktır. Tıptaki ve teknolojideki gelişmeler sayesinde kök hücreler ayrıştırılarak doku yenilenmesinde sıklıkla kullanılır.

Günümüzde kök hücrelerin elde edilmesinde sıklıkla tercih edilen iki yöntem bulunur:

  • Hastanın kulak arkasından küçük bir parça deri alınır. Bu deri parçası içerisindeki kök hücreler, yani fibroblastlar alınıp labarotuvar ortamında kültüre edilir. (Fibrogell)
  • Benzer kök hücreler, hastaların yağından elde edilebilir.

Özetle fibrogell, hastanın kendi kök hücreleri kullanılarak gerçekleştirilen, otolog bir yöntemdir. Bu sebeple herhangi bir alerji riski yoktur. Genellikle yüz gençleştirme ve ince kırışıklıkların tedavisinde tercih edilir.

Fibrogell kimlere uygulanır?

Fibrogell, yüz gençleştirme ve ince kırışıklıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Zamanla cilt altındaki kollajen ve elastin liflerinin azalmasıyla yüz çizgileri oluşur. Bu problemi çözmek için cildi destekleyen çeşitli dolgu malzemeleri tercih edilir. Ancak dolgu maddelerinin etki süreleri sınırlıdır.

‘Otolog kültüre fibroblast enjeksiyonu’ Fibrogell tekniği yan etkisi olmayan kalıcı bir uygulamadır. Bu tedavi ABD’den FDA (US Food and Drug Administration) onayını almış, denenmiş, başarılı olmuş, son derece güvenilir ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Fibrogell tedavisi nasıl yapılır?

Bu yöntemde hastanın, güneşten hasar görmemiş bir bölgesinden (tercihen kulak arkası) lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra küçük bir parça alınır ve bu cilt örneği gerekli işlemlerden geçirilerek içerdiği fibroblast hücreleri ayrıştırılır. Bu hücreler üç hafta boyunca özel koşullarda çoğaltılır. Çoğalan hücreler 3. haftanın sonunda küçük bir iğne yardımıyla hyalüronik asit dediğimiz ve çok sık kullanılan dolgu malzemesi içinde, kırışıkların olduğu bölgeye yoğun olmak şartıyla tüm yüze uygulanır. Enjekte edilen hyalüranik asit karışımı, erken ve orta düzeyde bir dolgu etkisi yapar. Fibroblast hücreler ise bir ay sonra kollajen sentezini arttırmaya başlar, ki bu dönem biyolojik saatin geriye döndüğü zamandır.

Fibrogell tedavisi ne kadar sürer?

Fibrogell tedavisinde, lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra kulak arkasından parça alınması 5-10 dakika sürer. Bu işlem sonrasında alınan parça, 3 hafta boyunca özel işlemlerden geçirilerek fibroblast hücreleri ayrıştırılır ve çoğaltılır. 3. haftanın sonunda küçük bir iğne yardımı ile öncelikle kırışıklıkların yoğun olduğu bölgeye olmak üzere tüm yüze uygulanır.

Fibrogell tedavisi tekrarlanmalı mıdır/ ne sıklıkta?

Fibrogell tedavisi 3 haftalık laboratuvar sürecini tamamladıktan sonra, hastanın cildinin durumuna göre 1-3 seans uygulanır.

Fibrogell tedavisinin etkileri ne zaman başlar?

Fibrogell tedavisi uygulandıktan bir ay sonra kolajen sentezi artmaya başlar ve etkileri görülür.

Fibrogell hangi bölgelere uygulanır?

Fibrogell, genellikle yüz bölgesinde tercih edilen bir uygulamadır. Yüz bölgesindeki kullanım amaçları: yüz gençleştirme, kırışıklıkların azaltılması, yüze hacim kazandırılması, ince çizgilerin tedavisi, yüze canlılık ve parlak kazandırılmasıdır. Aynı zamanda doku kayıplarının giderilmesi, yara izleri ve akne skarlarının tedavisinde de etkili sonuçlar verir.


Sıkça Sorulan Sorular

Fibrogell yapılırken ağrı ya da acı hissedilir mi?

Fibrogell tedavisinde, lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra kulak arkasından küçük bir parça alındığı için herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. 3 hafta sonrasında yapılan enjeksiyon öncesinde ise yüz anestezik krem ile uyuşturulduğu için uygulama sırasında da herhangi ağrı ya da acı hissi oluşmaz.

Fibrogell tedavisi sonrasında günlük hayata ne zaman dönülür?

Fibrogell tedavisi sonrasında kişi günlük hayatına devam edebilir.

Fibrogell tedavisi fiyatları nedir?

Fibrogell tedavisinin fiyatları, uygulama alanına göre değişiklik gösterir. Fibrogell uygulaması  fiyatı hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.