TR EN

Dermatolojik Muayene

“Cilt vücudun aynasıdır! Cildiniz için gerekli olanlar, bir dermatolog tarafından bütünsel yaklaşım ile değerlendirildikten sonra önerilmelidir.”

Dermatolojik muayenede cilt, vücudun diğer organları ile ilişkili bir bütün olarak değerlendirilir. Ciltteki solukluk, kızarıklık, kuruluk, yağ oranı, sivilceler, hassaslık ve alerjiler kontrol edilir. Aynı zamanda kişinin beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni ve yaşam biçimi değerlendirmeye alınır ve cildin güneş ışınlarından etkilenme derecesi, nemi, kırışıklığı, benli ve lekeli bölgelerine bakılarak tüm unsurlar analiz edilir.

Cilt vücudun aynasıdır. Cildimiz, vücudumuzu örten hücrelerden en zengin olan organdır. İç organlarımızdaki bazı hastalık veya bozukluklar cildimizde belirtiler gösterebilir. Ciltte oluşan döküntü ve kaşıntıların bir çoğu bu sebeple önemlidir ve bu konu bir cilt hastalıkları uzmanı ile görüşülmelidir.

Dermatoloji uzmanları, cildi vücudun diğer organları ile ilişkili bir bütün olarak değerlendirir. Cildin durumu dikkate alınmadan yapılan cilt gençleştirme ve diğer işlemlerde, geri dönüşü zor olan sorunlarla karşılaşılabilir. Cildin solukluğu, kızarıklığı, kuruluğu, yağ oranı, sivilce durumu, hassasiyeti, güneş ışınlarından etkilenme oranı, nem ve kırışıklık durumu, benli, güneş lekeli(lentigo), melasmalı(bölgesel lekeler) olup olmadığına bakılarak bütünsel olarak değerlendirilmelidir.