TR EN

Cilt Bakımları

“Doğru ürünler ile yapılan cilt bakımı cildinizi ışıldatır.”

Cildin ihtiyacına göre, gereken bakım alternatifleri ile:

  • Hızlı ve etkili biçimde cildin yapılanmasını sağlar, belirgin çizgi ve kırışıklıkları azaltır.
  • Cildi pürüzsüzleştirerek yumuşatır ve cildin yenilenmesine yardımcı olur.
  • Kurumuş ve tahribat görmüş cilde kaybettiği nemi geri kazandırır.
  • Cildin yağ dengesini normal seviyeye getirir.
  • Gözenekleri temizleyerek küçültür.

Cilt bakımının faydaları nelerdir?

Profesyonel cilt bakımları, konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından, profesyonel ürünler ile yapıldığında cilde öncelikle nem kazandırarak sağlıklı bir cilt görünümü sağlar. Uygun ürünler ile doğru şekilde yapıldığı taktirde ciltteki ince kırışıklıkların azalması, akne ve leke sorunlarının giderilmesi, fazla açılmış gözeneklerin daraltılması, hücrelerin yenilenmesi, cildin pürüzsüzleşmesi ve yağ dengesinin normal seviyelere gelmesinde etkilidir.

Farklı cilt tipleri ve özellikleri nelerdir?

Cilt tipini belirlemek için cildin yapısı, nem durumu, gözenekler, yağ oranı ve ciltte herhangi bir bozukluk olup olmadığı parametrelerinin doğru incelenmesi gerekir.

Cilt tipleri:

Kuru cilt:

Kuru ciltler, dar gözenekli, ince bir üst deriye sahip ve yağ salgısı normalden daha az olan ciltlerdir. Cildin görünümü, nem oranı çok düşük olduğundan dolayı daima gergin ve mattır. Bu cilt tipinin en büyük riski erken kırışmasıdır. Kuru cilde sahip olan kişilerin ciltlerini nemlendirmeye ve beslenmelerine çok önem vermeleri gerekir.

Yağlı cilt:

Yağlı ciltler, parlak ve yağlı görünüme sahip, gözeneklerin içi dolu, siyah nokta ve sivilce oluşumuna çok açık ciltlerdir. Diğer cilt tiplerine göre yağlı yapısından dolayı, ciltte çizgi oluşumu daha az ve daha geç olabilir ancak eksik bakım yapıldığı taktirde yaşlandıkça çok derin çizgilerin belirgin hale gelmesi riski taşır.

Normal cilt:

Normal ciltler, gözeneklerin ortalama genişlikte, burun ve çenenin diğer yüz bölgelerine göre biraz daha yağlı olduğu, fakat genel olarak siyah nokta ve sivilce probleminin gözlemlenmediği ciltlerdir. Problemsiz bir cilt tipi olduğu için avantajları fazladır ama güzelliğini ve kalitesini kaybetmemesi için erken yaşlardan itibaren doğru bakım ürünleri ile cildin korunması büyük önem taşır.

Karma Cilt:

Karma ciltler en fazla görülen cilt tipidir. T bölgesi olarak bilinen alın, yanak, burun ve çevre kısmı yağlıdır, diğer bölgeler ise kurudur. Bu cilt tipine doğru yaklaşım, yağlı ve kuru olan bölgelere ayrı ürünler kullanarak dengeyi sağlamaktır.

Olgun Cilt:

Menapoz önecesinde, menapoz esnasında ve sonrasında kadınlık hormonlarında pek çok değişiklikler yaşanır. Cilde de yansıyan bu değişiklikler sivilcelenme, yüzde tüylenme, kahverengi lekeler ve çizgi oluşumu ile kendini gösterebilir. Güneş hasarları, genişlemiş damarlar ve hassasiyet gibi cilt problemleri sıkça gözlemlenir. Bu cilt tipinde zamanlamayı doğru ayarlayarak, uygun bakımlar ile cildi dengelemek önemlidir.

Hassas Cilt:

Hassas ciltler, renkli gözlü ve açık tenli kişilerde sıklıkla görülen ciltlerdir. Hassas cilde sahip kişilerin kullandıkları ürünlere özellikle çok dikkat etmesi, uygun ürünler ile günlük cilt bakımlarını yapmaları ve profesyonel cilt bakımında da bu durumun göz önünde bulundurulması önemlidir.

Akneli Cilt:

Akneli ciltlerin gözenekleri yağ birikimlerine açık, genellikle siyah ve beyaz noktalı görünümdedir. Sivilcelenmeler özellikle adet dönemleri öncesi veya menapoz döneminde ortaya çıkar. Akneli cilt yapısına sahip kişilerde bir dermatolog muayenesi sonrasında tavsiye edilecek tahliller yaptırılıp, problemlerin sebebi değerlendirilerek bu doğrultuda bir tedavi planı oluşturulması uygundur.

Hücresel Cilt Bakımları:

Innovative Facial

Yoğun bir bakım olan Innovative Facial, hızlı ve etkili bir biçimde cildin yapılanmasını sağlar, belirgin çizgi ve kırışıklıkları azaltır, cildi pürüzsüzleştirerek yumuşatır ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Refresh Treatment

Kurumuş ve tahribat görmüş cilt tipleri için idealdir, cildin kaybettiği nemi geri kazandırır.

Cleaning Treatment

Bu bakım cildin yağ dengesini normal seviyeye getirerek dengeler. Gözeneklerin temizlenerek küçülmesini hedefleyen bu bakımla cilt sağlıklı bir görünüm kazanır. Ergenlik, sağlıksız beslenme ve hormon seviyesindeki düzensizliklerin sebep olduğu yağlanma için de ideal bir bakımdır.

Brightening Energizing Care

Güneş, solaryum, hamilelik, akne ve ilaç kullanımı sonrası oluşan lekeler için aydınlanma ve tedavi bakımıdır. Yüzdeki homojen, sağlıklı görüntüyü sağlamak amacıyla yapılan bu bakım sonrası ciltteki renk farkı etkileyicidir.

Renovasy

Kişiye özel bu konforlu bakım, içeriğindeki güçlü antioksidanlar, doğal hyalüronik asit, kolojen ve vitaminler ile cildin ihtiyaç duyduğu tüm elementler ile cildi uyandırır. Renovasy içerikleri sayesinde güneş ışınları, radyasyon ve sigara gibi cildi yaşlandıran faktörlerin oluşturduğu serbest radikalleri etkisiz hale getirerek cilt hasarlarını önler.

Eye Brightening Treatment

Bu olağanüstü bakım göz çevresinde oluşmuş ince kırışıklıkları ve gözaltı torbalarını hedef alarak ayrıcalıklı bir bakım sağlar. Gözaltındaki kan dolaşımını arttırarak göz çevresini sıkılaştırır. Uygulandığı bölgede maksimum nemlenme, rahatlama ve canlanma hissedilir.

Dermapeel

Bu bakım klasik cilt bakımında yapılan sıkma işleminin yerine özel bir cihaz ile siyah noktaların temizlendiği bir bakımdır. Galvanik akım ve ultrason dalgaları ile gerçekleştirilen bu bakım sonrasında ciltte pürüzsüzlük ve belirgin bir toparlanma (sıkılaşma) gözlenmektedir.

Rich Treatment

Ellerdeki leke, kuruluk ve ince kırışıklıklardan, sırt bölgensinde bulunan  siyah noktalardan ve sivilcelerden, dekolte bölgesindeki ölü deriden şikayetçi olan hastalar için etkili bir tedavi sunar.


Sıkça Sorulan Sorular

Cilt bakımı neden profesyoneller tarafından yapılmalıdır?

Cilt bakımında akılda bulundurulması gereken en önemli nokta yanlış yapılan uygulamaların sonucunun ciltte kalıcı sorunlar bırakma riskidir. Bu sebeple cildi tanıyan, cildin ihtiyaçlarını doğru tespit eden ve doğru ürünler ile doğru zamanda yapılacak uygulamaları işinde uzman profesyonel bir kişiye yaptırmak önemlidir.

Cilt bakımları ne sıklıkta yapılmalıdır?

Cilt bakımı sıklığını belirleyen şey kişinin ihtiyacıdır. Şayet kişi siyah nokta üreten, yağlanan bir cilt yapısına sahipse, bakım sıklığı ilk zamanlar 3-5 hafta aralıklarla 2-3 seans olabilir. Daha sonrasında ihtiyaç duyduğunda 2-3 ay aralarla devam edebilir. Cilt sorunlarının altında yatan nedenler araştırılıp, bu sorunlar çözümlendiği taktirde bakım sıklığı azalır. Benzer şekilde kuru ve hassas cilde sahip kişiler de nem amaçlı bakımlar yaptırabilir. Evde kullanılacak kremler belirlendiğinde bakım sıklığı azalacaktır.

Cilt bakımı yaptırmaya hangi yaşta başlanmalıdır?

Cildin en problemli olduğu dönem ergenlik dönemidir. Bu dönemde bir dermatologdan destek alınması cilt bakımı ihtiyacını azaltacaktır. Ergenlik döneminde her ay cilt bakımı yaptırmak hem masraflı hem de o yaş grubu için doğru bir yaklaşım değildir. Cildinin ihtiyacına göre genç, erişkin yaştan itibaren cilt bakımı yapılabilir.

Mevsim değişikliklerinde cilt bakımı yaptırmak gerekli midir?

Özellikle ana mevsim değişikliklerinde, örneğin yazdan kışa geçiş dönemlerinde ciltte oluşan güneş hasarını gidermeye yönelik ve cilde kışa savunmalı olarak hazır hale getirmek için özel hücresel cilt bakımları yapılabilir. Benzer şekilde yaza girişte daha temiz ve güneşe karşı daha savunmalı bir cilt için yatırımsal amaçlı cilt bakımı yapılabilir.

Sağlıklı bir cilt için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hangi yaşta olursanız olun, sağlıklı bir cilt için en dikkat edilmesi gereken husus cildi düzenli olarak temizlemek ve hiçbir zaman makyajla uyumamaktır. Diğer önemli unsur ise güneş koruyucuları mevsim fark etmeksizin düzenli olarak kullanmaktır. SPF ve nemlendirici özellikli ve makyaj altına uygulanabilen ürünleri günlük olarak kullanmak önemlidir. Kullanılan makyaj malzemelerinin doğal ve mineral bazlı olması, gözeneklerin nefes almasını sağlayacak ürünler olmasına dikkat etmek gerekir. Cildin yapısına uygun peeling ürünleri ile haftalık evde uygulanacak cildi arındırıcı bakımlar da tavsiye edilir.