TR EN

“Yüzünüze en yakışan, en doğal görünümlü burna sahip olacaksınız.”

  • Kemik yapısında sorun olmayan, sadece burun ucu şeklinden şikayetçi hastalarda uygulanır.
  • Genel anestezi almadan, lokal anestezi ile yapılır.
  • Ameliyat ortalama 15 dakika sürer.
  • Hastanede kalmayı ve tampon kullanımını gerektirmez.
  • Hiçbir iz kalmaz.
  • Ağrı hissedilmez. Burun sırtına özel bir pansuman yapılır ve 5 gün sonra çıkarılır. 3. haftanın sonunda iyileşme tamamlanır ve net sonuç görülür.

Burun askı kimlere uygulanır?

Burun, kemik ana-yapı ve kıkırdak burun ucundan oluşur. Burnunun görüntüsünü tamamen değiştirmek istemeyen, sadece burun ucunun düşüklüğünden şikayetçi hastalarda burun askısı veya burun ucu girişimleri önerilir. Burun askı, burun kemik yapısında problemi olmayan, sadece burun ucu düşüklüğü ve şekil bozukluğundan şikayetçi olan hastalarda ideal sonuçları sağlayan bir işlemdir.

Burun askı operasyonu nasıl yapılır?

Askı yöntemleri bir çok estetik cerrahi müdahalede güvenle, uzun yıllardır kullanılır. Burun askı işleminde kullanılan teknik, yaygın olarak bilinen askı işlemlerinden farklıdır. Dikey planda yapılan asma prensibine dayanan bu teknikte, ciltte iğne ile açılan küçük deliklerden girilerek burun ucu kaldırma işlemi gerçekleştirilir. Bu müdahale lokal anestezi altında yapılır.

Burun askı ameliyatı ne kadar sürer?

Burun askılama klinik ortamda, lokal anestezi ile 15 dakika içerisinde tamamlanır. Hasta hemen evine dönebilir.

Burun askı operasyonu sonrasında burnun nasıl görüneceğini önceden bilmek mümkün müdür?

Burun askı ameliyatı sonrasında burnun nasıl görüneceğini, hastaya 3D simülasyon yöntemi ile göstermek mümkündür. Bu şekilde hasta operasyon sonrasında nasıl bir burna sahip olacağı hakkında bir fikre sahip olur.

Burun askı sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Hasta normal hayatına hemen dönebilir. Burun askı operasyonunun bitiminde hastanın burnunun yeni formunu korumak için flaster kullanılır. Bu flaster 4-5 gün içerisinde çıkarılır.  Burunda 4-5 gün duran flasterler hastanın günlük hayatını etkilemez. Burun operasyonları arasında burun askı, morarma ve şişlik şikayetlerinin  en minimal olduğu operasyondur, normal hayatın akışını etkilemez.


Sıkça Sorulan Sorular

Burun askı ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Genel olarak tüm ameliyatlarda olduğu gibi burun askı ameliyatı öncesinde de kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulması tavsiye edilir.

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Burnun yeni formunu koruması açısından flasterin 4-5 gün kalması önem taşır. Operasyon sonrasında burna gelecek direk darbelerden kaçınılması tavsiye edilir. Tedbir amaçlı kan sulandırıcı ilaçlar ve alerjiye sebep olabilecek gıda ve ürünlerden kaçınılması önerilir.

Burun askı operasyonu ağrılı mıdır?

Çok basit bir işlem olan burun askı sonrasında, kemik ile ilgili hiçbir müdahale yapılmadığından hiçbir ağrı şikayeti olmaz. Olduğu taktirde basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla kontrol altına alınır.

Burun askı sonrasında iz kalır mı?

Burun askı operasyonunda herhangi bir kesi yoktur. Burun askı sadece iğne girişlerinden yapıldığından, operasyon sonrası hiçbir iz kalmaz.

Burun askı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi, kişinin vücut gelişimini tamamlaması bu müdahalede de önerilir. Genel olarak burun askı için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması beklenir.

Burun askı, burun kemiği kırılarak mı yapılır?

Burun askı operasyonunda burun kemiğine hiçbir müdahale yapılmaz. Bu operasyonda sadece 2 uçlu iğne kullanılarak burun ucu askılanır ve tespit edilir.

Burun askısını kırılan bir kemiğe uygulanan alçıya benzetmek mümkündür. Dokular yeni yerine tutunana kadar yer çekimine karşı destek olur.

Burun askı sonrasında burunda düşme veya çökme olur mu?

Burun askı, işlem sonrasındaki 2 hafta içerisinde çıkarıldığı taktirde burun, işlem öncesi haline döner. 3. haftadan sonra askı çıkarılsa dahi burunda herhangi bir düşme ya da çökme yaşanmaz.

Burun askı sonrasında tam sonuç ne zaman ortaya çıkar?

Operasyon sonrasında hasta burun ucundaki değişikliği hemen görür. Ancak minimal de olsa iğne girişleri ve müdahaleye bağlı olarak oluşabilecek ödemin vücuttan atılması ile net sonuç ortaya çıkar.

Burun askı sonrasında tampon kullanılır mı?

Operasyon, tampon kullanımını gerektirmez. Sadece burnun formunu korumak için 4-5 gün süresince kullanılacak flasterler yeterlidir.

Dr. Tunç Tiryaki’nin 2008 Melbourne Dünya Kongresi’nde ödül alan burun askısı yayını.