TR EN

“Botox, göz çevresi kırışıklıklarında, kaş arası ve alın çizgilerinin giderilmesinde özellikle tercih edilen güvenli bir tedavi yöntemidir. Kişinin kendi mimik özelliklerine uygun olarak yapıldığı zaman, çizgilerde gözle görülür bir düzelme sağlayarak yüze, doğal, taze ve mutlu bir ifade verir.”

  • Alın, göz çevresi ve kaş arasındaki kırışıklıklar mimik hareketlerine bağlı olarak gelişir. Çözüm olarak güçlü bir kas gevşetici olan Botox uygulaması yapılır.
  • Botox aynı zamanda terleme tedavisinde de kullanılmaktadır.
  • Klinik ortamda hekim tarafından yapılır.
  • Uygulama süresi ortalama 10-15 dakikadır.
  • Ağrı, acı, ödem, morluk oluşmaz.
  • Hemen sonrasında normal hayata dönülür.
  • Uygulama sonuçları doğaldır, mimik kaybına yol açmaz.

Botox nedir?

Botox tıbbi bir proteindir. Uzun yıllardır tıpta çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olup, son 10 senedir estetik amaçlar ile de başarılı ve güvenli bir şekilde uygulanır. Botox, cerrahi bir uygulama değildir, uygulama rahatlığı ve kolaylığı sebebi ile sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Botox , FDA (US Food and Drug Administration) onayı almış güvenilir bir üründür.

Botox kimlere uygulanır?

Yüzün üst bölümü, alın, göz kenarları ve kaş arası kırışıklıklarının asıl sebebi bu bölgelerdeki mimik kaslarının gereğinden fazla çalışmasıdır. Botox, bu bölgelerde fazla mimik kullanımından doğan çizgi ve ince kırışıklıkları olan herkese uygulanabilir. Doğal olarak yapılması gereken, kırışmaya sebep olan bu kasların bir kas gevşetici olan Botox ile gevşetilmesi ve kırışıklıkların açılmasıdır. İstenirse Botox ile kaş kaldırma da mümkündür. Botox uygulamasında önemli olan, uygun dozlar kullanılarak sadece kırışıklıkların açılması ancak mimiklerin tamamen gevşetilmemesidir. Bu durumda, bakışlardaki anlam kaybolmaz, sadece daha dinç bir görünüm elde edilir. Kas gevşetme etkisi ile cildi gerginleştirerek dinlenmiş ve dingin bir ifade verir.

Botox nasıl yapılır?

Botox uygulamasına başlamadan önce hastaya buz veya anestezik krem uygulanır. Bu şekilde uygulandığı taktirde herhangi bir ağrı ya da acı hissi duyulmaz. Mimikler sırasında oluşan kırışıklık bölgelerine insülin iğnesi gibi ince bir enjektör ile uygulama yapılır. Uygulanacak doz kişinin kırışıklık derinliği ile ilişkili olarak, uygulayıcı hekim tarafından belirlenir.

İşlem ne kadar sürer?

Uygulama süresi toplamda 10-15 dakikadır. Bu işlem sonrasında kişi rahatlıkla günlük aktivitelerine devam edebilir.

Botox tekrarlanmalı mıdır? Ne sıklıkta tekrarlanmalıdır?

Botox, kalıcı bir cerrahi operasyon değildir. Bu sebeple tekrarlanma sıklığı hastanın ihtiyacına göre belirlenmelidir. Mimik kullanımının derecesine bağlı olarak Botox uygulamasının belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Genellikle bu uygulama 4-6 ayda bir ihtiyaca göre tekrarlanır ve bu sonuçların daha kalıcı olmasını sağlar. En önemli avantajı, düzenli uygulanması durumunda, uygulandığı bölgedeki kasların kasılmasını engelleyerek bir şekilde o bölgeyi mimik yapmamak üzere eğitmesidir. Uygulanan bölgedeki kırışma engellenirken, aynı zamanda kasların eğitilmesi ile Botox daha az sıklıkla tekrarlanması sağlanır.

Etkisi ne zaman başlar/ne kadar sürer?

Botox uygulama sonrasındaki etkisi 3-7 gün içinde başlar. Sonuçlar 10-14 gün içinde daha net görülür. Botox etkisi mimik kaslarının kullanım gücüne bağlı olarak ortalama 4-6 ay sürebilir. Özellikle mimiklerini çok kullanan hastalarda tekrar edilme sıklığı daha fazladır.

Botox kullanım alanları nelerdir?

Kalıcı bir yüz germe veya cilt gençleştirme yöntemi değildir. Uygulama bölgesi ve mimik kullanımına göre etki süresi değişkenlik gösterir. İki ana kullanım alanı vardır:

1-Kırışıklık tedavileri
Yaşa bağlı olarak yüzde oluşan ince çizgi ve kırışıklıklarda, kaş arasında kızgın bir görünüme yol açan çizgilerde, alt ve üst dudaktaki dikey çizgilerde, sigara mimiklerinin etkilerinde ve boyundaki çizgilerin giderilmesinde etkilidir.

2-Terleme tedavisi
Botox ile terleme tedavisi son yıllarda bu alanda uygulanan en etkili ve güvenilir tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle koltuk altı terlemesi, el terlemeleri ve ayak terlemelerinde kullanılır. Bu yöntem cilde az miktarda Botox enjekte edilerek uygulanır ve yan etkisi hemen hemen hiç yoktur.

Botox yan etkileri olan bir uygulama mıdır?

Uzun yıllardır estetik amaçlı kullanılmakta olan Botox kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur. Bu uygulamanın hamilelere ve kas rahatsızlığı bulunan kişilere yapılması önerilmez. İşlem sırasında yapılan enjeksiyonlara bağlı olarak ciltte oluşabilecek hafif, nokta şeklinde kızarıklıklar görülebilir. Bu kızarıklıklar 1-2 saat içerisinde yok olur.

Botox nasıl etki eder?

İhtiyaç duyulan kas grubuna enjekte edilerek bu bölgenin hareketlerini kısıtlama mantığına dayanır. Enjekte edildiği bölgede kas hareketlerini bir süre için limitler. Hareketleri limitlenen bu kaslar gevşeyerek bölgedeki kırışıkların kısa sürede kaybolmasını sağlar. Hastaların bazılarında Botox hakkında mimikleri tamamen yok etmesi endişesi bulunur. Doğal ve mimik kaybına yol açmayacak bir etki almak için Botox enjeksiyonunun uygun bölgelere ve uygun dozlarda yapılması önemlidir.

Zararları var mıdır?

Botox uygulaması uzman bir hekim tarafından doğru oranda ve doğru kaslara uygulandığı zaman hiç bir riski yoktur.


Sıkça Sorulan Sorular

Botox hangi bölgelere uygulanabilir?

Botox işlemi yüzde oluşan ince çizgi ve kırışıklıklara, kaş arasında kızgın görüntüye neden olan mimik çizgilerine, göz çevresine, üst dudak üzerinde bulunan dikey çizgilere, boyun kırışıklarına ve yüze daha canlı bir ifade vermek için kaş kaldırma amacı ile uygulanır. Bunun yanı sıra terleme tedavisi amacı ile de Botox sıklıkla tercih edilir. Uygulama alanları koltuk altı, el içi ve ayaktır.

Kimler Botox yaptırmamalıdır?

Botox uygulaması ile ilgili klinik bir bulgu olmasa da hamilelere ve emziren kişilere yapılması önerilmez. Ek olarak, nöromüsküler hastalıkları veya kanama problemi olan kişilerde ve uygulama yapılması düşünülen bölgelerde deri hastalıkları bulunan kişilere yapılmaz.

Botox yapılırken ağrı yada acı hissedilir mi?

Botox işlemi öncesinde uygulanan buz ve anestezik krem sayesinde işlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez.

Botox yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kaş arasında yapılan Botox, işlem sonrasında özellikle ilk iki saat boyunca sıkça kaş çatma mimiği yapılması önerilir. Ek olarak gülümseme ve kaş kaldırma mimiklerinin de işlemden sonraki ilk iki saat süresince yapılması, enjekte edilen Botox homojen dağılmasını sağlar.

Botox riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Botox enjeksiyonlarının riskleri ve yan etkileri yok denecek kadar azdır. İşlem sonrasında hafif makyaj ile kapatılabilen enjeksiyona bağlı küçük morarmalar oluşabilir. Oluşması halinde bu belirtiler birkaç gün içerisinde tamamen yok olur.

Botox hangi yaştan önce yapılmaz?

FDA onam merkezi tarafından belirlenen, Botox başlama yaşı 20’dir. Fakat önemli olan kişinin beden yaşı değil mimik yaşıdır. Bu minimum yaş sınırını baz alarak, kişinin mimiklerini çok kullanmaya başladığı ve bu mimiklerin yüzde çizgi ve kırışıklık olarak etkilerini göstermeye başladığı noktada yapılması tavsiye edilir.

Botox yılan zehiri midir?

Bilinenin aksine yılan zehiri değildir. Botox, her antibiotik ve aşı gibi bakteriden elde edilir.  Elde edildiği bakterinin adı clostridium botulinumdur. Dolayısı ile bir antibiotik veya aşı gibi değerlendirilebilir. Yılan zehiri ile hiçbir ilgisi yoktur.

Dudak Botox yapılır mı?

Dudak bölgesine Botox işlemi yapılmaz. Dudağının hacmini arttırmak isteyen kişilere önerilen uygulama dudak dolgusudur.

Uygulama fiyatları ne kadardır?

Botox işleminin fiyatları uygulama yapılan bölge ve kullanılan Botox miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Botox işlemi ve ücretleri hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.