TR EN

Ağrısız Karın Germe (Abdominoplasty)

“Ameliyat sonrasında hiçbir ağrı hissetmeden, bir sporcu karnına sahip olacaksınız.”

Inverse Abdominoplasty (Korset Karın Germe)

  • Cildin ve karın kasının elastikiyetini kaybettiği ve sarktığı durumlarda uygulanır.
  • Genel anestezi altında yapılır.
  • Ameliyat ortalama 1.5-2.5 saat sürer.
  • 1 gece hastanede kalınır.
  • Ameliyat izi, sezaryen izinden biraz uzundur ve çamaşır içinde kalacak şekilde yapılması planlanır.
  • Ameliyat tekniğine bağlı olarak ve ameliyatta kullanılan özel ağrı kesiciler sayesinde hiç ağrı hissedilmez. 4-5 gün içerisinde normal hayata dönülür. 3 hafta korse kullanılır.
  • Ameliyattan 1 yıl sonra gebelik planlanabilir.

Editörlüğünü Dr. Tunç Tiryaki’nin yaptığı, dünyada bir Türk ekibi tarafından yazılmış ve SPRINGER VERLAG tarafından yayınlanmış ilk uluslararası tıp kitabı olan ‘Inverse Abdominoplasty’, hastaların hiç ağrı duymadığı özel ameliyat teknikleri anlatılmaktadır.

Karın germe ameliyatları hangi yöntemler ile yapılabilir?

Karın estetiği olacak kişiler üç ana grupta toplanabilir.

1. Cilt elastikiyeti iyi, karın duvarı gevşekliği olmayan, sadece cilt altı yağ birikimi olan kişiler.

-Bu kişilerin sadece liposuction ya da lazer lipo ile bu problemden kurtulmaları mümkündür.

2. Cilt elastikiyeti iyi ancak karın duvarı genişlemiş hastalar.

-Bu kişilerde 3-4 cm’lik bir kesi ile girilip endoskop ile  karın duvarları tamir edilerek istenilen sonuç alınır.

3. Ciltte gevşeme ve sarkma olan hastalar

-Bu durumda ise gevşek ve problemli olan cildin çıkarılması ve deforme olan kasların tamir edilmesi gereklidir.

Karın germe ameliyatları farklı sebeplerle karnında deformasyon bulunan kişilere uygulanabilir. Özellikle sık kilo alıp veren kişilerde ve hamilelik sonrasında bu ihtiyaç ortaya çıkar.

Özetle karın germenin birkaç farklı yöntemi bulunur. Eğer ciltte çok fazla bir sarkma yoksa, o zaman endoskop ile sadece içeriden karın duvarının daraltılması ile endoskopik karın germe yapılabilir. Sadece alt kısmında deri fazlası olan kişilerde ise mini karın germe uygundur.  Eğer tüm karında bir fıtıklaşma varsa, karnın tamamen gerilmesi gerekir (abdominoplasti).

Abdominoplasti ameliyatı nedir?

Genellikle bilinenin ve inanılan, karın germe ameliyatlarının çok ağrılı ve zor olduğudur. Teknolojideki gelişmeler sayesinde artık bu düşünceler çok geride kaldı.

Abdominoplasti ameliyatı yani inverse karın germe, cildin ve karın kaslarının elastikiyetini kaybettiği kişilerde tercih edilen bir yöntemdir. Bu ameliyatta içeriden bir korse yapılarak kaslar tamamen gerilir. Göbek ile sezaryen izi arasındaki bütün deri çıkarılarak dümdüz bir karın görüntüsü yaratılır.  Ameliyatın sonunda, içerideki kasların uyuşturulması sayesinde bu ameliyat neredeyse tamamen ağrısız şekilde gerçekleştirilir. Hastalar hiçbir ağrı hissetmeden, sadece bir gece hastanede kalarak ertesi gün evlerine geri dönebilirler.

Abdominoplasti ameliyatı kimlere uygulanır?

Abdominoplasti ameliyatı, karın bölgesinde çeşitli nedenlerle oluşan deri sarkıklığı olan herkese uygulanabilir. Özellikle gebelik sonrası, genellikle birinci, sıklıkla ikinci gebelikten sonra karın duvarında, karnın orta kısmında kaslarda bir açılma yani bir karın gevşemesi olur. Bu durum, aslında ciltteki bir fazlalıktan ziyade karındaki bir gevşemeden kaynaklanır. Karin germe ameliyati, karındaki bu deformasyonu gidermek için uygulanır. Karın germe ameliyatında yapılan, endoskop ile ya da endoskopsuz olarak bir kesiden girilerek içerideki kasları orta hatta bir araya getirip tamir etmektir. Yani hem belin daraltılması hem de karnın düzeltilmesini sağlamak için bir çeşit iç korse yapılır. Sonrasında deri fazlası çıkarılarak problem çözülür.

Abdominoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Abdominoplasti ameliyatının en önemli özelliği çok kısa sürmesi, yaklaşık 1.5-2 saat içerisinde tamamlanmasıdır.

Abdominoplasti ameliyatı sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Korset abdominoplasti (inverse abdominoplasti) ameliyatından sonra hasta bir gece hastanede kalır. Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra hasta normal hayatına dönebilir.


Sıkça Sorulan Sorular

Abdominoplasti ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Genel olarak tüm ameliyatlarda olduğu gibi abdominoplasti öncesinde de kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak, alkol ve sigara kullanımını mümkün oldukça azaltmak ve en ideali son günlerde hiç kullanmamak bu işlem için de tavsiye edilir.

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Abdominoplasti ameliyatı sonrasında hasta odasına korse giydirilmiş şekilde gelir. Bu korsenin 3 hafta süresince kullanılması önerilir. Ameliyat sonrasında hemen hafif yürüyüşlere başlanabilir. Ağır sporlar için ise 1.5 ay beklenmesi uygundur.

Abdominoplasti ameliyatında göbek deliği şekli bozulur mu?

Göbek deliği olduğu gibi ciltten çıkarıldığı için şeklinde herhangi bir değişiklik olmaz, sadece yer değişimi olur.

Abdominoplasti ameliyatında yaş sınırı var mıdır?

Karın germe ameliyatının mümkün oldukça hamileliklerden sonra yapılması tercih edilir. Bu ameliyatta üst yaş sınırı yoktur. Sağlıklı ve kendine iyi bakan kişilere her yaşta bu ameliyatı yapmak mümkündür.

Karın germe ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Eğer karın cildinde bir gevşeme, özellikle göbeğin altında bir fazlalık varsa tercih edilen abdominoplasti ameliyatının izi sezaryen izinin sağdan ve soldan 4’er cm uzatılmış halidir. Genellikle bu iz bikininin altında kalacak boyutlardadır. İyileşme dönemi geçtikten sonra iz ince beyaz bir çizgiye döner.

Karın germe ameliyatı sonrasında hamile kalınmasında bir sakınca var mıdır?

Karın germe ameliyatlarından bir yıl sonra hamile kalınmasında hiç bir sakınca yoktur. Hamilelik sırasında eğer aşırı kilo alınmazsa, doğum sonrasında karın, abdominoplasti sonrasındaki görünümünü korur.

Ameliyat sonrasında kilo alınması durumunda karın tekrar deforme olur mu?

Karın germe ameliyatında karın daraltılır ve bir iç korse yapılır. Ameliyat sonrasında hastalar genellikle kilo verirler. Kilo alınması durumunda ise, hiçbir şekilde karın bölgesi ameliyat öncesi durumuna dönmez, orantısını korur.

Karın germe ameliyatları için doğru zamanlama nedir?

Karın germe ameliyatlarında doğum yapmış kişiler için doğru zaman birinci yılın sonudur. Bu sürenin sonunda hem hasta verebileceği kiloları vermiş olur hem de sarkıklık ve çatlakların derecesi tam olarak belirlenir. Kilo verme sonucunda yapılacak karın germe ameliyatlarında ise kilo verme sürecinin tamamlanmış olması tercih edilir. Hastanın ideal kilosunda olması, en etkili sonucun alınabilmesi açısından önemlidir.

Karın germe ameliyatı ile liposuction eş zamanlı yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatı ile liposuction ameliyatı, uygun hasta ve uygun planlama ile eş zamanlı yapılabilir.