TR EN

Meme Estetiği

Meme estetiği, kişinin çeşitli nedenler ile ideal boyut ve şekilde göğüslere sahip olması amacı ile yapılır. İdeal boyuta ve şekle ulaşmak için, bazen memelerin büyütülmesi, bazen küçültülmesi ya da dikleştirip, toparlanması gerekebilir. Sonuç olarak yapılan ameliyat ne olursa olsun, hedef kişi için ideal göğüs boyutu ve biçimine ulaşmaktır. Gelişen ameliyat teknikleri ile meme estetiği ameliyatları artık eskisi gibi uzun süren, ağrılı ameliyatlar olmaktan çıktı. Bu sebeple her yıl meme ameliyatı yaptıran kişilerin sayısı artıyor.

Bazı hastalarda yalnızca küçük göğüsleri büyütmek için implant tercih edilirken, bazı hastalarda ise normalden büyük göğüsler hem sırt ve bel ağrılarına sebep oldukları, hem de kişiye görsel olarak rahatsızlık verdikleri için meme küçültme ameliyatları tercih edilir. Çoğu zaman hamilelik ve emzirme süreçlerinden sonra göğüsler eski formlarını kaybeder, bu durumda da hastanın ihtiyacına göre implant ile ya da implantsız meme toparlama ameliyatları gerçekleştirilir.

Rekonstrüksiyon tekniklerinin de son yıllarda oldukça gelişmiş olması çeşitli hastalıklar ile tek ya da iki göğsü olmayan kişilerde çok başarılı ve memnuniyeti yüksek sonuçlar veriyor. Bilindiği üzere kadın psikolojisinde ve özgüvende meme en önemli organlardan biridir. Farklı nedenler ile yapılan meme estetiği operasyonlarının sonucunda hastalar hem kendilerini daha iyi hissederler, hem de çeşitli fiziksel rahatsızlıklardan kurtulmuş olurlar.